2.září 2007

Aktuality Čmelíci

Několikrát jsem v poslední době použil název cizopasníka „Čmelík“ a protože se na mě všichni dívali jako na blázna, že jsem si to vymyslel, a že nikdo takový neexistuje, tak tady je trocha osvěty:

Čmelík kuří

Popis:

Čmelík kuří je 0,5 - 1 mm velký roztoč žlutavé barvy, pokud nasaje krev, jeho barva se mění na červenou až šedočernou. Čmelík se přes den zdržuje mimo tělo hostitele, proto je obtížné odhalit ho coby původce kožních potíží, napadá hostitele vždy až večer za tmy a saje krev.

Hostitel:

Čmelíci obvykle parazitují na ptácích, obzvláště na drůbeži a žije v jejich hnízdech. Při přemnožení však může napadat i savce, tedy i psa, někdy i člověka. Nejčastěji bývají napadeni psi, kteří žijí na dvorech společně s drůbeží.

Příznaky:

Čmelík vyvolává sáním krve velmi svědivý zánět kůže, jehož následkem mohou být po delší době změny na kůži, které se podobají ekzému.

Léčba:

Je potřeba porady s veterinárním lékařem, který určí přípravky k ošetření kožních potíží psa, a také k dokonalé očistě prostředí, ve kterém se pes nachází a kde byl čmelíky napaden. Velmi důležité je vyhledat zdroj zamoření, bez jeho likvidace by mohlo být ošetření jen krátkodobé. Při aplikaci je potřeba dbát přesných pokynů výrobce a veterinárního lékaře.

Prevence:

Ochrana proti čmelíkům je stejná jako proti ostatním vnějším parazitům.

Zdroj: www.eFauna.cz


Přečteno: 10844x | Komentářů: 5x | Kategorie: Aktuality

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - Příšerka3. 9. 2007 12:10:00
No, to teda, to se divím, vždyť ta málá potvůrka dokáže být pěkně nepříjemná. Holt to těm slepicím a jinému ptactvu nezávidím.
2. GRAVATAR - Karel24. 9. 2007 16:31:00
Nejhorší je, když si čmelíky přinesete do postele, kde jsou peřiny s pravým peřím. Tam jsou jako doma a pokud nakladou dostatek vajíček, nezbude, než peří dát do čistírny nebo peřinu spálit. To říkaly staré babky, co měly doma na dvoře slepice a na střeše holuby. Dnes většinou máme slepice v bytě a holuby leda v nose, tak si dejte pozor na čmelíky. Znám je dost dobře. Také se jim říkalo - to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Oni se totiž na člověku neudrží, ale pěkně potrápí než zmizí.

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - Lea23. 7. 2008 18:01:00
Dostala jsem koťata a byla jich plná a nikdo mi nevěřil že je to čmelík
4. GRAVATAR - wewi@seznam.czŠárka6. 7. 2009 16:02:00
Já dávám svým papouškům bezinky proti čmelíkům.. vždycky jako bidýlka ;)
5. GRAVATAR - mario.lemiux@seznam.czLukáš Závodský21. 5. 2013 18:29:00
S těmito s prominutím bestirmy jsem se momentalně setkal na svích pískomilech nejednalo se pri o čmelika kuřího ale o obyčejneho čmelika podle veterinaře.. A propo tyhle potvory nebyli ze začatku vubec vydět až dnes sem si všimnul že po moji piskomilce se hemži cosi červeneho tak jsem vyhledal veterinarní pomoc ,kde jsme zjistil že piskomilka je apaticka kvuli velke stratě krve doktor aplikoval připravek na zahubení trvalo to teda hodně dlouho než tihle bestie umřeli.
Ted jen zbyvá doufat že se s toho piskomilka dostane

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]