1.listopadu 2007

Úvahy Podnikání na nelegálním software

Byl jsem nedávno nabízet své služby v oboru IT v jedné nejmenované projekční firmě. Bavili jsme se poměrně dlouho o tom, jaké služby jim mohu nabídnout a co pro ně všechno mohu udělat a všechno se vyvíjelo poměrně slibně. Do chvíle, než jsme přešli k otázce ceny.

Cenu jsem nasadil poměrně normální, až bych řekl slušnou. Pan ředitel mi odvětil, že takovou hodinovou sazbu nefakturují ani oni. Vynechám otázku, proč si tento člověk myslí, že práce v IT je jednodušší (a tím pádem levnější), něž práce architektů. Cvičně jsem se ho tedy zeptal, kolik peněz asi jeho firma investuje do vzdělávání svých zaměstnanců. Bohužel žádné. Projektují se znalostmi, které jim před deseti lety dala škola. Co kdybych já jim nabídl služby se znalostmi, které jsem měl před deseti lety? Asi by se jim to moc nelíbilo. Na poslední mou otázku, jak je to s legálností jejich software mi sdělil, že něco mají koupené a na co jim peníze nezbyly, to mají nelegálně (rozuměj – to si ukradli).

Teď trošku odbočím. Představte si, máte benzinku a vedle vás, postaví benzinku konkurence. Vy budete kupovat benzín od dovozců za 25 Kč/litr a prodávat za 28 Kč za litr a váš nový konkurent nebude nakupovat benzín, ale prostě ho ukradne a bude ho prodávat za 24 Kč/litr. Co uděláte? Je morální jít v tomto případě na policii a udat ho, že krade benzín? Protože pokud potom chcete vydělávat, buď ho legálně udáte na policii, nebo se musíte stát zlodějem taky, jinak nebudete konkurenceschopní.

A teď zpět například k oné projekční kanceláři. Budete-li konkurenční projekční kanceláří, koupíte si veškerý potřebný software pro práci, budete muset nasadit takovou cenu, aby jste na tento SW vydělali a tudíž nebudete schopni konkurovat těm, kdo si ho ukradli. A stejná otázka: Je potom morální je udat? Nebo je lepší se stát taky zlodějem?

Zvláštní je, když takové firmě, že jim můžete prodat kradený počítač, tak ho nikdo chtít nebude. Ale kradené programy jim nevadí.

Věřím, že přijde doba, kdy firma, která nebude mít provedený softwarový audit, a nebude mít potvrzeno, že používá výhradně legální software, se na trhu nebude mít šanci prosadit.

Pozn. autora: jakákoliv podobnost se skutečnými firmami, řediteli nebo benzinkami je čistě náhodná.


Přečteno: 2691x | Komentářů: 2x | Kategorie: Úvahy

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - Zar12. 11. 2007 9:22:00
Ale FUJ FUJ FUJ, taková ošklivá slova jako KRADENÝ software. Přiznejme si přátelé, kdo z nás má doma legální software, byť jen operační systém. Až bude software za rozumné peníze, jistě si ho každý rád koupí a nebude šmelit. V nynější době předraženého softwarového vybavení se využívání nelegálně získaných verzí vůbec nedivím.
2. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolik12. 11. 2007 9:36:00
[1]:
ad 1) nebavím se o domácích uživatelích, ale o lidech, kteří na tomto SW tvoří zisky.
ad 2) já téměř všechen ano
ad 3) jakou si představuješ rozumnou cenu za OS? Windows Vista Home Basic se dá koupit s DPH pod 2 tisíce? To ti přijde moc?

Problém není ve vysoké ceně, ale nízké vymahatelnosti. O tom, kolik stojí HDD nebo RAM nidko nediskutuje. Taky si nekoupíš PC bez disku jen pro to, že je podle tebe drahý. Problém je v tom, že tam zaplatit musíš, jinak tě s ním z obchodu nenechají odejít. Kdežto u SW je ta vymahatelnost komplikovanější.

Reklama ETARGET:


Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]