23.února 2008

Aktuality Jak změnit trvalé bydliště

Přestěhovali jsme se tak jsem byl nucen změnit si i adresu trvalého bydliště a někde i doručovací adresu. Třeba se někdy někomu bude hodit seznam institucí, které jsem navštívil a co jsem k tomu potřeboval.

Nová ulice

Protože jsme se stěhovali na ulici, která naším domem terve vznikla, šel jsem se zeptat na poštu, co je potřeba udělat proto, aby nám doručovala korespondenci. Paní na přepážce řekla, že nemusím nikam nic hlásit, že stačí umístit popsanou schránku a číslo popisné na barák a pošta bude chodit. Nevěřil jsem a poslal si hned dopis. Nepřišel.

Šel jsem na poštu znovu a místo na přepážku jsem šel rovnou za vedoucí pošty. Té spadl kámen ze srdce, protože už jí došli dva dopisy na tuto adresu a nikdo jí neřekl, kde se ulice nachází. Tak jsem jí to všechno povykládal, napsala si co a jak a od dalšího dne už pošta chodila.

Přesměrování poštovního doručování na novou adresu

Úplně nejzákladnější věcí, kterou jsem udělal je, že jsem zašel na poštu a přesměroval jsem si doručování pošty na novou adresu. Přijde se na poštu, vyplní se formulář, kde se zadá nová adresa a původní adresa a seznam adresátů, kteří mají být přesměrováni. Platí se 100,- Kč za přesměrování (tedy za jednu adresu, nikoliv za adresáta) a lze to zaplatit maximálně na 6 měsíců. Potom se musí na poštu znovu. Toto bylo poměrně jednoduché.

Změna trvalého bydliště a občanky na matrice

Prvním krokem ke změně bydliště je vyřízení změny trvalého bydliště a výměny občanského průkazu. Sebou na změnu bydliště je potřeba mít potvrzení o vlastnictví nemovitosti nebo souhlas vlastníka. Zašel sjem tedy na katastr pro výpis z Katastru nemovitostí. Ten mi na počkání velmi rychle vystavili za 100, - Kč. S tím jsem hned mířil na magistrát (v Brně na Husovu) a vyplnil formulář a požádal o změnu trvalého bydliště. Než jsem vyplnil formulář, byl jsem na řadě. Trošku problém byl v tom, že ve výpisu z Katastru je sice parcelní číslo a číslo popisné, ale není tam uvedena adresa a číslo orientační, takže ho paní musela někde dohledávat. Mělat rochu obavy, jestli v případě nové ulice to již bude v systému, ale bylo. Odeslala mě obratem na vyřízení nové občanky.

Náhodou jsem sebou měl fotku a tak jsem jen opět vyplnil formulář, odevzdal fotku a požádal, aby mi novou občanku poslali na můj příslušný Úřad městské části. Není problém, za pět týdnů si ji tam mám vyzvednout.

S náhradním dokladem jsem se onic moc nepokoušel a čekal na novou občanku. Za tři týdny jsme to zkusil a byla tam.

Banka

V bance to také proběhlo bez problémů. Během cca 15 minut jsem podepsal nějaké papíry a všechny adresy u soubromého účtu byli změněy a pouze u podnikatelského účtu, protože jsem ještě neměl vyřízeny nové živnosťáky, mi změnili pouze korespondenční adresu s tím, že sídlo mi změní až s novými živnosťáky.

Živnostenský úřad

V Brně na Maliňáku mě potěšilo, že stále ještě funguje páter-noster výtah a tak jsem vyjel do 4 patra. Tam mi paní dala špatný lísteček a tak jsem byl hned na řadě. Bohužel ve špatných dveřích. Ale paní byla velmi milá a přednostně mě přeposlal do správných dveří. Asi jsem tím možná i pár lidí předběhl. Nahlásil jsem patřičné změny, pak jsem sjel opět do přízemí na pokladně zaplatil 100,- Kč za každý živnostenský list a odvezl zase nahoru potvrzení a čekal na živnosťáky doporučeně poštou.

Živnosťáky dorazili asi za dva týdny, ale bohužel se špatným směrovacím číslem. Volal jsem paní, která to se mnou řešila. Ta zjistila chybu a slíbila, že obratem pošle opravení živnosťáky. tak uvidíme.

E.ON

Ne E.ON jsem poslal doporučený dopis o změně, paní mi zavolal, aby si ověřila, že to myslím vážně a následně všechno změnila.

Makro

V Makru také potěšili, neboť jsem jim pouze také poslal doporučený dopis a všechny údaje bez problémů změnili.

T-Mobile

Toto bylo vůbec nejsnažší, neboť jsem se přihlásil ke svému telefonnímu číslu a přes interent změnil adresu.

Hosting a internet

Na hostingu jsem změnu provedl také přes internet. Dále bylo potřeba změnit adresu na interetu na mých stránkách v kontaktech a ještě na některých stránkách, kde své kontakty považuji za důležité.

Razítko a jiné firemní dokumenty

Razítko jsem také změnil bez problémů. Donesl jsem původní, žekl jsem, co je potřeba změnit a za dva dny to bylo. Průběžně jsem upravuji hlavičkové papíry a faktury vždy, když je potřebuji. Ještě mě čeká vytisknout nové vizitky, na což mi zatím nezbývá čas.

Zaměstnavatel a zákazníci

Vytvořil jsem jeden email, který jsem poslal jak zaměstnavateli, tak zákazníkům a všichni změnu adresy zaregistrovali.

Co jsem ještě nestihl

Zdaleka to ještě není všechno, ale třeba časem dopíšu zkušenosti s dalšími úřady. Pokud si vzpomínám, tak mi chybí ještě následující instituce:

  • Banka - podnikatelský účet
  • Finanční úřad
  • ČSSZ
  • VZP
  • Komerční pojišťovny
  • Katastr nemovitostí
  • Registr silničních vozidel
  • Obvodní lékařka a zubařka

Ostatní služby jako vodu, kabelovkuk a internet jsem již přihlašoval na novou adresu, takže nebylo třeba nic měnit.

Dál hlavně sleduji poštu, která mi chodí, a pokud nějak něco přijde ještě se starou adresou, tak obratem hlásím odesílateli novou adresu (tedy v případě, že to není spam typu Verlag Dashofer apod.)

Závěrem

No přestěhovat se není žádná legrace. A oč by občan měl jednodušší život, kdyby existovala pouze jedna instituce, například MATRIKA, kde by bylo uloženo trvalé bydliště a ostatní instituce by měli k tomuto údaji přístup. A oč by se hůře žilo drobným podvodníkům, kdyby si nemohli měnit adresu jen tam, kde se jim to hodí, ale existovala by jen jedna adresa trvalého bydliště. Ale o tom asi v jiné době nebo jiném státě.


Přečteno: 16794x | Komentářů: 12x | Kategorie: Aktuality

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - Gabra2. 12. 2008 23:25:00
Me to ted ceka a vzhledem k tomu, ze to pravdepodobne nebude moje posledni adresa trvaleho bydliste, premyslim o nahlaseni na radnici jako jsou hlaseni homeless - a o nic se nemuseji starat.....ono zrejme az se prihlasi na radnici vsichni, tak urcite nejaka supermatrika urcite vznikne....
2. GRAVATAR - Silvie17. 2. 2009 12:35:00
Díky, moc dobře popsaná anabáze, právě ji budu podstupovat, tak vím na co se psychicky připravit...

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - Marek17. 8. 2009 12:18:00
Díky za užitečné informace!
4. GRAVATAR - Honza19. 11. 2009 0:20:00
Sokolíku, co ta čeština???? Máš tam hrubky, jako...
5. GRAVATAR - 83.240.74.18621. 1. 2010 17:24:00
A jak postupovat kdyz chci nahlasit trvale bydliste na urad? Diky za odpoved
6. GRAVATAR - David11. 5. 2010 18:49:00
pošta a dosílka - taky jsem se stěhoval, ale za prací do zahraničí, protože mě povolali do Bruselu a měl jsem pracovat na projektu minimálně 8 měsíců. No ale co teď s tím, když jsem v zahraničí a pošta nedosílá mímo území ČR? Svůj byt jsem pronajal známé z rodiny a ta měla jiné starosti, než mi chodit na poštu pro zásilky... náhodou mi kamarád v práci poradil p.o.box 24, kteří mi poštu přebírali, a když jsem nutně potřeboval, obsah obálky naskenovali a poslali do e-mailu. Vrátil jsem se z Bruselu o 2 měsíce dříve, takže mi skončila i dosílka na České poště do poštovní schránky PObox24..... a zbytek, co mi došel do poštovní schránky u www.pobox24.cz jsem si osobně vyzvednul. Zařídil jsem si to sám, nikoho jsem nemusel zatěžovat vybíráním domácí poštovní schránky a navíc, měl jsem i na tak velkou vzdálenost přehled, co mi přišlo. Mohu doporučit všem.
7. GRAVATAR - chtela jsem se prihlasit na urad, ale to nelze - m25. 6. 2010 12:24:00

Reklama ETARGET:

8. GRAVATAR - chtela jsem se prihlasit na urad, ale to nelze...25. 6. 2010 12:27:00
... musi to za Vas udelat jina/dalsi osoba, ktera ma na Vasem puvodnim bydlisti trvale bydliste a na udade Vas musi "udat", ze tam jiz trvale bydliste nemate. sami za sebe to udelat nemuzete, pani od okynka na Husove se na me divala jako na blazna :] rikala, ze to by pak mohl udelat kazdy a kam bychom prisli. chtela jsem se timto krokem vyhnout dvoji zmene obcanky, neb se musim stehovat behem pul roku 2x...
9. GRAVATAR - Mirek4. 1. 2011 15:11:00
No jo, ale taky je třeba nahlásit změnu adresy trvalého pobytu do registru řidičů, pokud jste se stěhovali do jiné obce, tedy jako např. já Praha 9 -> Bašť, okr.Praha-východ.
V rámci města není třeba nahlašovat
10. GRAVATAR - monickaknotkova@seznam.czmonika6. 3. 2012 7:00:00
jak mam změnit adresu na o.u
11. GRAVATAR - LS8. 8. 2012 23:51:00
dekuji za prehled.. to se hodi. :)
12. GRAVATAR - me30. 7. 2014 10:28:00
Honzo, jdi do háje s Češtinou a raději poděkuj za užitečné informace - autor nepsal řádky výše pro učitele čj, ale pro lidi, kteří...
Perfektní info, díky

Reklama ETARGET:


Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]