8.března 2008

Úvahy Zálohování PET-lahví

Ráno jsem stihl na ČT24 reprízu kousek diskuse mezi posluchači a zástupcem Hnutí duha (snad jsem to nepomotal) o zálohování PET-lahví.

Bylo to zajímavé. Myslím si, že správná myšlenak není v tom, nutit lidi třídit odpad, ale nabídnout jim vůbec možnost třídit odpad. Zálohování PET-lahví bude asi finančně velmi náročné a obávám se, že efekt příliš velký nebude.

Myslím si, že daleko lepší by bylo umístit víc kontejnerů na tříděný odpad. v pořadu zmiňovali, že průměrně je od domova vzdálen kontejner na tříděný odpad 140 metrů. domnívám se, že to je jen ve výjmečném případě.

Na sídlišti jsme měli kontejner na PET lahve necelý kilometr a hlavně nedostupný autem. O kontejneru na sklo, textil, plasty a další materiály jsem v dosahu neobjevil.

Teď máme kontejner na PET-lahve čtyři zastávky autobusem a hlavně taky po cestě autem. O ostatních materiálech taky netuším.

V Čermákovicích jsou před obchodem kontejnery na tříděný odpad a tam je to průměr opravdu do 140 metrů od domu, protože tam je celá dědina dlouhá tak kilometr.

Takže moje odpověď zní: Dejte mi kontejnery na ulici a já tam budu rád třídit odpad. Dejte zálohu na pet lahve a začnou se vyrábět minerálky v plechu nebo jiných plastových obalech.

Poznámka pod čarou:

Nevím, jestli se někomu z vás podařilo zažádat si o popelnici s tím, že v domě bydlí jeden nebo dva lidi. Podle vzorce na výpočet množství vyprodukovaného komunálního odpadu někdo vypočítal, že potřebujeme jen velmi malou popelnici a dostali jsme takovou tu černou plastovou popelnici, která má dno asi v polovině své výšky a spodní polovina je plná (vzduchu). Vejde se do ní přesně jeden větší pytel s odpadky a když zasouká vítr, tak se hned překlopí, protože má těžiště téměř nahoře. Báječné! Jen nevím, jestli kvůli malé popelnici budeme produkovat méně odpadu.


Přečteno: 2714x | Komentářů: 4x | Kategorie: Úvahy

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - meridianus@centrum.czkrtek8. 3. 2008 23:21:00
Peťo, souhlasím s Tebou, jen nevím co by říkali ekologové na možnosttřídit odpad a dostupnost autem.. :-) To nezní moc ekologicky :-) jinak jsme se zrovna dneska bavili s Martinem, jestli by nám nahoru nemohli dát popelnice na tříděný odpad, ale vzhledem k tomu, že jsou tam jen dva domy, tak asi těžko..:-) jinak podle mě třídění skla a papíru bylo u bývalého hřbitova u samky.. u zast. busu :-)
2. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík9. 3. 2008 8:08:00
[1]: No správně je dostupnost u baráku, ale to je u nás zatím sci-fi. A dostupnost autem je lepší než dostupnost žádná. Jinak jsem včera objevil tříděný odpad na Náměstí Karla IV. vedle PET-lahví.

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - realgs@realgs.czZuzka11. 3. 2008 8:38:00
U nás v Juliánově jsou v dohledu 2 sběrné místa na třídění odpadu (sklo, papír, pet lahve a oblečení). Plníme vzorně všechny, ale nepochopím lidi co si doma plní pytel pet lahvema a pak to hodí do popelnice na smesný odpad. To se nám bohužel stalo v domě a nemá to logiku. Je to fajn moci něco udělat pro přírodu, ale proč do toho zrovna míchat prachy za výkup pet lahví, to už si raději koupíme sodovku nebo minerálku ve skle, je to zdravější a chutnější.
4. GRAVATAR - Libis11. 9. 2008 18:23:00
Nazdárek všem.
Klaním se k myšlence, že pokud bude dostatek kontejnerů na vše, co stojí za to třídit, tak třídit budu. Kontejnery by však měly být určitě max. 200 m od bydliště.

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]