25.září 2008

PC a internet SpamBayes

Další projekt z rodiny OpenSource, který bych rád představil se jmenuje SpamBayes. Jedná se dle mého názoru o velmi funkční a geniálně jednoduché řešení problému se Spamem v elektronické poště.

SpamBayes je plugin, který se nainstaluje do poštovního klienta a následně třídí poštu na legitimní a spamy. Genialita tohoto programu spočívá v tom, že nemá žádnou centrální databázi, která se musí aktualizovat z interntu (neboť aktualizace vetšinou dorazí vždy později, než vlastní spamy), ale každý uživatel má vlastní datábázi a "učí" SpamBayes rozeznávat Spamy sám.

V praxi to pak zjednodušeně vypadá tak, že přijde email a uživatel jej označí za spam. SpamBayes si potom zapíše do databáze jednotlivé vlastnosti toho spamu (jako například kdo je odesílatel, jestli byl email psán azbukou, apod.) a když přijde další email, tak jsou tyto vlastnosti porovnávány s databází a email je označen určitými procenty jako spam a podle výsledku buď přesunut do spamu nebo do legitimní pošty. U nerozhodných emailů je potom uživatel požádán o rozhodnutí, zda se jední o spam nebo ne.

Sám tento program používám a mohu říct, že již po týdnu používání a aktivního "učení" dokáže rozeznat spolehlivě 99,95 spamů a já téměř nevím, co je to spam.

Program SpamBayes je možno v rámci OpenSource zdarma stáhnout a používat.

Pozn: V případě, že potřebujete poradit se nastavením emailového serveru MS Exchange ve Vaší společnosti, je vhodné kontaktovat specializovaného správce sítě.


Hledáte-li správce sítě nebo prostě nekoho kdo umí spravovat servery, hledejte na www.petr-hladis.cz

Přečteno: 2498x | Komentářů: 0x | Kategorie: PC a internet

Komentáře čtenářů

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]