29.května 2003

Nechápu Byrokracie první třídy - pokračování

V pondělí jsem psal svůj první zážitek s podáváním přihlášky na VUT FAST. To jsem ještě netušil, co mě všechno čeká.

Ve středu ráno jsem zajel na úřad na matriku, kde jsem si za půl hodiny a 80,- Kč nechal notářsky ověřit vysokoškolský diplom a vysvědčení. Když jsem z práce ve 14:00 dorazil do školy na podatelnu, zaskočilo mě, že je tam zamčeno a na dveřích pouze cedule "12:00-12:30 Oběd". Po čtvrthodině čekání jsem se vydal na studijní oddělení za studijní referentkou. Tak mi sdělila, že neví, kdy mají na podatelně úřední hodiny a že přihlášku sice můžu nechat u ní, ale s penězi že mám přijít zítra na podatelnu, až tam někdo bude. Když jsem si posteskl, že už tam půjdu kvůli přihlášce potřetí a dvakrát jí zopakoval, že jsem byl opravdu nechat notářsky ověřit diplom, dívala se na mě jako kdybych spadl z višně - na co to prý ověřuji, vždyť to není vůbec potřeba. To už jsem nevydržel a se supěním utekl pryč.

Nenechal jsem se ale zviklat a ve čtvrtek jsem přijel hned ráno na podatelnu. Zaklepal jsem a vstoupil. Na můj pozdrav se mi dostalo odpovědi "Co chcete ?!". Slušně jsem odpověděl, že podat přihlášku. "Tak to jo !" Odevzdal jsem všechny potřebné dokumenty (zvláštní, že dnes už stačila neověřená kopie) a zaplatil 500,- Kč manipulační poplatek. Než si tyto dokumenty zkontrolovala, dotázal jsem se na provozní, úřední či otvírací dobu podatelny. Bylo mi vysvětleno, že podatelna nemá pevnou otvírací dobu a že má otevřeno tak dlouho, jak se to jí hodí. A že dnes tam bude do dvou, protože pak musí jít pryč. Mezi tím vyplnila příjmový doklad a někam si ho založila. Slušně jsem se zeptal, jestli mi ten originál dá, že chci mít potvrzení o zaplacení. I když jsem trval na svém, přesto mi třikrát sdělila, že není oprávněná vydat mi potvrzení o zaplacení a že ho potřebuje pro sebe. Na potřetí svolila k tomu, že mi ho za korunu sjede na kopírce. O tom, že cár papíru bez podpisu z kopírky není žádný doklad samozřejmě nechtěla slyšet. Když jsem se jí zeptal, čím se mám prokázat v případě, že se moje složka někde založí čí nedejbože ztratí, začala křičet v takových decibelech, že jsem opustil podatelnu.

Jsem přesvědčen, že podatelna je jedním z nejdůležitějších míst a na většině úřadů má otevřeno každý den od rána do večera. Taktéž jsem přesvědčen, že by měla poskytovat korektní informace (a v případě že nezná tuto informaci, tak odkázat na správná místa). Taktéž jsem přesvědčen, že VUT FAST porušuje platné zákony ČR tím, že mi nevydala doklad o zaplacení poplatku.


Přečteno: 5134x | Komentářů: 8x | Kategorie: Nechápu

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - Mirek4. 9. 2003 21:37:00
Je mi Vás líto... Pokud jako absolvent VŠ nevíte jak podat přihlášku a že mají být všechny doklady ověřené, že přihlášku stačí poslat dopručeně poštou a máte to své potvrzení atd atd., vraťte diplom a na další studium se vykašlete. Studuji na VUT FAST kombinované studium a první VŚ jsem absovoval za hluboké totality v roce 1986! Nepřál bych vám zažít opravdovou a debilní byrokratickou šikanu té doby!

Mirek
2. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík4. 9. 2003 22:10:00
Už asi minutu koukám na Váš komentář a vážně nevím, co na to napsat. Z pěti let, které jsem strávil studiem na VUT FAST jsem strávil čtyři jako její zaměstnanec. Pochopil jsem za tu dobu, že hlavou betonovou zeď neprorazím, ale takéž už vím, že je-li zeď dřevěná a použiju-li sekerku, mám jistou šanci na úspěch. Taktéž tvrdím, že vystudovat VUT FAST není o znalostech, ale o tom vlezprdelkování a vytrvalosti. Vyhodí-li tě dveřmi, vrátíš se oknem, jinak neuspěješ. No a ke způsobu podání přihlášky: pro mě je ideální způsob platby převodem z účtu. Znamená to pro mě zcednout telefon a zadat příkaz. Bohužel VUT si dle variabilního symbolu neumí dohledat plátce. Musím dodat potvrzení o zaplacení - což výpis z účtu pro VUT není. Potvrzený příkaz z úhradě školu taky nezajímá, protože úrada ještě nemusela být provedena. No a abych z bankomatu vybral peníze (a zaplatil poplatek za výběr), šel na poštu a zaplatil peníze škole (a další poplatek) a potom doporučeně poslal ústřižek škole (a zaplatil další poplatek) se mi nejeví jako ideální způsob.

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík4. 9. 2003 22:13:00
Mimochodem jaký je Váš názor zapisování na zkoušky přes intranet ? Předpokládám, že jste ještě zažil zapisování do papírových sešitů na chodbách ústavů.
4. GRAVATAR - misek@centrum.czMartin Míšek19. 11. 2003 8:28:00
Vidím, že se ani po deseti letech co jsem opustil pražskou techniku nic nezměnilo. Jenom snad to, že se zapisujou lidičky přes intranet. Na chodbách fakulty jsm potkal zase ty samé ksichty ... . Bohužel nezbývá Vám nic jiného než další generaci čekat, anebo vzít nohy na ramena a doufat, že to někde jinde bude lepší. Rozhodně se ztotožňuji s názorem, že na vysokých školách nejde o znalosti, ale o něco jiného. Nemůžete taky chtít od lidí, kteří jsou "akademici" aby si tam pustili nějakou kontrarevoluci.
Smutné je to, že na technice jsou lidé netechničtí a nehledají to jak si ušetřit námahu a starosti. Což teprve to usnadňovat druhým.
A s takovou hurá do světa (Evropy)?

Hlavu vzhůru, naše děti nebo spíš vnuci na tom snad budou líp.
Martin
5. GRAVATAR - misek@centrum.czMartin19. 11. 2003 8:35:00
Pane Mirku,
podle Vaší reakce usuzuji, že netušíte, že pán není absolvent VŠ ale SŠ, tudíž nemůže mít diplom natož ho tak vrátit. Nyní naprosto chápu, že studujete podruhé.

Čest práci.
6. GRAVATAR - Martin19. 11. 2003 8:38:00
Pane Mirku omlouvám se až nyní jsem si přečetl 1. článek.
7. GRAVATAR - raa11. 1. 2012 12:20:00
Autor clanku zrejme trochu mimo realitu

Reklama ETARGET:

8. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokilík11. 1. 2012 12:27:00
Proč?

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]