9.října 2003

Aktuality Konec desetníků a dvacetníků

Od 1. listopadu 2003 přestanou platit desetihaléřové a dvacetihaléřové mince. Po skončení platnosti těchto mincí je možné je bezplatně vyměnit v kterékoli bance po dobu jednoho roku. Po uplynutí této doby je ještě do listopadu 2009 bude vybírat Česká národní banka. Na výměnu musíte mít mince roztříděné na dvacetníky a desetníky a nasáčkované v sáčcích nebo naruličkované do ruliček. Vyměněny budou pouze takové hodnoty, které je za co vyměnit (tj. dělitelné alespoň na padesátihaléře.)

Teď něco málo technických parametrů o této již téměř historické měně. Obě dvě mince byli navrženy v roce 1993 a do oběhu vypuštěny 12.5.1993. Chemické složení potom je 99% hliníku a 1% hořčíku. Obě mince jsou kulaté a nemagnetické.

desetníky
Desetníky potom váží 0.6g, mají průměr 15.5mm, sílu 1.7mm a hladkou hranu. Autorem návrhu je akademický sochař Jiří Prádler.

dvacetníky
Dvacetníky jsou ze stejného materiálu, vnitřní strana je ve tvaru sedmihranu. Váží 0.74g, mají průměr 17mm a sílu 1.7mm. Oproti desetníkům mají vroubkovanou hranu 90 vroubky. Autorem návrhu je výtvarník Jaroslav Bejvl.

dvacetníky
Dvacetníky potom ještě existují dle vzoru 1998. Mají upravenou rubovou stranu, jeden z vrcholů vnitřního sedmihranu umístěn opačně, tj. uprostřed dolní strany Číslice 2 má jiný tvar - horní část je zkrácena, přechod ke spodní je části zkosen.

Co se přijde se zrušením těchto mincí ? Některé drobné věci podraží. Rohlíky budou stát buď 1,- Kč nebo 1,50 Kč. Bohužel většinou předpokládám tu vyšší cenu. Poštovní známky budou nové – místo 6,40 Kč zaplatíme asi 6,50 Kč. Nejhorší to bude asi u mariáše. Desetníkový a dvacetníkový mariáš je docela nevinná zábava na celý večer, ale hrát padesátníkový nebo korunový už je docela zajímavější.


Přečteno: 3051x | Komentářů: 0x | Kategorie: Aktuality

Komentáře čtenářů

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]