31.října 2003

Úvahy Sebeklam

Určitě se vám někdy stalo nebo přinejmenším znáte někoho, u koho jste pozorovali, jak se snaží nalhávat si sám sobě nějaké lži. Přiznám se, že někdy si nejsem jist sám se sebou, jestli věci nebo události, které se staly, se staly opravdu tak, jak si je pamatuji, a nebo jestli jsem si jejich průběh upravil a přesvědčil sám sebe o jeho pravdivosti. Nevím, ale těžko asi sám mohu objektivně posoudit, jestli jsem měl hezké dětství a nebo jsem se o tom jen přesvědčil, protože jsem chtěl. Stejně tak nevím, jestli mé vzpomínky z ranného dětství jsou opravdu pravdivé a nebo jsem si jen vysnil z toho, jak mi je někdo vykládal. Každopádně si snažím tuto možnost uvědomit a počítat s ní v životě.

Občas ale potkáte lidi, kteří pravdu znát cíleně nechtějí. Občas potkávám lidi, kteří se pod rouškou toho, že se mě snaží přesvědčit o své pravdě, snaží se přesvědčit vlastně sami sebe o svojí o svojí lži. Vždycky, když jsem někoho takového potkal, měl jsem tendence mu jeho lži vyvracet a uvádět ho zpět do reality. S odstupem doby začínám mít pocit, že tito lidé vlastně vůbec o tento návrat k realitě nestojí a pokud jim přisvědčím, že mají pravdu jsou spokojení a žijí rádi ve své lži.

Tak teď doopravdy nevím, je lepší myslet si svoje a kývat všem na všechno, a nebo jít hlavou proti zdi a snažit se vždy říkat to, o čem jsem přesvědčen. Druhá varianta se mi jeví správnější, ale … hlavou zeď neprorazím … tak vlastně jsem zase tam, kde jsem byl. Je li to cizí člověk, asi je lepší „držet hubu a krok“, ale co když je to kamarád a přítel. Vždyť přece přátelé jsou tu proto, aby vždy říkali co si myslí a byli upřímní. Aspoň já od svých přátel toto čeká a předpokládám, že totéž čekají ode mě. Ale co když ne? Může pravdou přátelství zmizet?


Přečteno: 3247x | Komentářů: 3x | Kategorie: Úvahy

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - krtek31. 10. 2003 12:24:00
Tímto zajímavým a dlouhým článkem asi na někoho/něco narážíš, co se Ti teď přihodilo. Myslím, že opravdové přátelství pravdou nezkazíš. Možná na chvíli, ale pak se to zase urovná. Ono je zase těžké pravdu otevřeně řečenou přijmout s noblesou.
2. GRAVATAR - Nikdo2. 11. 2003 16:52:00
Ahoj, taky mě tak připadá, že tím na někoho narážíš, ale to sem psát nebudu... Tvoje úvaha je celkem dost na zamyšlenou, ale v pár věcech s tebou ani trochu nesouhlasím, myslím si totiž jednu věc někdy je dobré najít mezi tím zlatou střední cestu a nebo se naučit rozlišovat....

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - DanielR@seznam.czDaniel7. 12. 2003 16:39:00
Myslim si, hledas zbytecnou vec :-) Mas urcite pravdu v tom, ze mnoho z nas ocekava od pratel uprimnost a pravdu, ale i v tom, ze mnozi mezi nami radeji ziji ve lzi. Pokudy bychom se meli pokusit presne definovat pratelstvi (nebo i lasku, ci strach) je to velmi obtizne, jelikoz se dotykame neprobadanych oblasti. Definovat strach a lasku muzeme jednoduse z anatomickeho pohledu (chemicke procesy uvnitr organismu, funkce organu, apod.) nebo z psychologickeho pohledsu.., ale globalni a univerzalni definice neexistuje.
Chci tim naznacit, ze s nekym muzes mit takove pratelstvi, ve kterem oba dva ocekavate uprimnost a jen pravdu a s nekym muzes udrzovat pratelstvi jineho typu.
(Nekdo kdysi rekl, ze pratelstvi mezi muzem a zenou je blbost :-), ale tisice lidi muze mit jinou zkusenost.)
Ve vztahu (pretelskem, mileneckem) se vse postupne tvori a buduje, vzajemnym poznavanim a vse je zavisle na schopnostech tolerance a vzajemne ucty (uznavani osobnosti toho druheho).
Neber to tak osobne a bud vice tolerantni :-) Hezke dny.

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]