3.června 2003

Úvahy Knihy, které mě poznamenaly

Nechci o sobě tvrdit, že jsem bůhví jaký náruživý čtenář, ale něco málo literatury jsem přelouskal a rád bych vám z ní doporučil několik titulů. Nebudu zde popisovat, o čem jednotlivé knihy pojednávají - najdete to většinou v odkazech.

Úplně první kniha, která mě poznamenala byla od Ludvíka Aškenazyho a jmenovala se Putování za švestkovou vůní. Byla to asi jedna z prvních pohádkových knih, které mě kdy někdo četl a asi úplně jediná, kterou mi můj otec kdy četl.

Další kniha, kterou jsem si později četl už sám byla od Antoine de Saint-Exupéry a jak správně odhadujete - byl to Malý princ. V útlém věku prvního stupně základní školy mě kniha moc zajímavá nepřišla, ale později jsem se k ní vrátil a nejen, že stojí za přečtení, ale myslím že stojí za to jí číst pravidelně znovu a znovu.

Pamatuji si jako dnes, když jsem nastoupil na Střední školu a naše třídní profesorka Vačkářová se nás první hodinu ptala, co jsme kdo naposledy četli. Většina z nás prohlásila něco o Malém Bobšovi nebo Timurovi a jeho partě. Tehdy jsem se hodně zastyděl a po cestě domů jsem si koupil první knihu, která měla hezký obal. Byl to Oheň a bič od Dicka Francise. Do rána jsem ji přečetl a druhý den jsem si běžel koupit další díl. Tento autor mě uchvátil natolik, že mám od něj doma většinu jeho děl a nakonec ho četla celá rodina.

Dalším oblíbeným autorem je Robert Fulghum. Po přednesu několika jeho povídek ve škole jsem neodolal o koupil si od něj první knihu. Již po několika stránkách jsem věděl, že jsem neprohloupil a během týdne se mi jeho tvorba v knihovně rozmnožila.

Zcela odlišným žánrem mě oslovila od C.D.Payne trilogie Mládí v hajzlu, která je taktéž na internetu celá k přečtení.

Další kniha, která by se mohla stát povinnou četbou je Saturnin od Zdeňka Sirotky, jehož 10. kapitolu jsem pro vás našel také na internetu.

Poslední knihou, kterou mám v současné době již dlouho rozečtenou je Proč muži lžou a ženy pláčou od Allana a Barbary Peaseových. Tato kniha je již druhý díl (první se jmenuje Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách). Oproti ostatním se liší v tom, že není tak moc čtivá, ale za to obsahuje mnoho velkých pravd o životě a vzájemném soužití muže a ženy. Lze si ji objednat například na Vltavě, kde najdete i krátký popis.

Na úplný závěr chci doporučit autora, po kterém sahám, když nevím, co bych četl a vždycky mě potěší pěknou knihou. Tímto autorem je Karel Čapek. O knihách, které jsem od něj četl mohu říct, že byli lehké, čtivé a pěkné.

Pokud budete hledat nějakou anotaci knihy, doporučuji hledat například v čtenářském deníku.


Přečteno: 3069x | Komentářů: 0x | Kategorie: Úvahy

Komentáře čtenářů

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]