12.února 2004

PC a internet Fido alias Fidonet

Znáte FIDOnet? Víte, co to bylo? Byl to předchůdce emailů a emailových konferencí. Bylo to něco jedinečného.

FIDO fungovalo stejně jako emaily a emailové konference. Člověk neměl adresu, ale číslo. Číslo se skládalo ze zóny (2 – Evropa), státu (42 – Československo), regionu (0 – Praha, 1 – Morava, 2 – Slovensko, 3 – Čechy mimo Prahu), pak následoval Uzel (NODE), který tahal a posílal poštu hlavnímu nebo jinému uzlu a uzel měl pod sebou jednotlivé body (POINTY), které stahovali a posílali poštu jemu. Rozdíl mezi NODEm a POINTem byl v tom, že NODE poskytoval poštu dalším NODŮm a POINTům, což POINT nemohl.

Každý se potom připojoval a odpojoval z/do různých konferencí a odtud četl zprávy a přispíval. Existoval potom NODElist a POINTlist, což byl seznam členů, kteří se této legrace účastnili. Existovali také jakési POLICY, což byla pravidla, která když člověk porušil, byl vyloučen. Bylo to jednoduché, výborné a dobrodružné.

Proč o tom ale mluvím – jako každá uzavřená komunita měl FIDOnet své hlavní protagonisty. Mezi lidi, které si i po tolika letech pamatuji patří tito:

Jeden z nejznámějších byl nějaký Daniel Dočekal. Tehdy do všeho strkal nos, všemu rozuměl a sežral všechnu moudrost světa. Víc už si o něm nepamatuji. Dnes je mimo jiné majitelem úspěšného serveru www.pooh.cz a patří mezi velmi známé postavy českého internetu a blogingu. Vystupuje pod přezdívkou Medvídek Pů. Pořád vypadá, že sežral všechnu moudrost světa (Pů - neber to osobně;-)), ale rozdíl je v tom, že dnes má své názory, které publikuje, jsou většinou pravdivé, podložené a umí si je obhájit.

Dalším důležitým člověkem byl SCALEX, občanským jménem Miroslav Hlavička. Po úpadku FIDA jsem o něm neslyšel a až nedávno jsem narazil na jeho web. Pamatuji si ho jako grafomana, který měl potřebu reagovat na jakýkoliv spot, bez ohledu, čeho se týkal. Před třemi (skoro čtyřmi) lety se oženil. Pořád se věnuje počítačům, ale není o něm tak moc slyšet. Narazil jsem na něj v emailové konferenci věnující se SEO a díky němu jsem na tuto dobu začal vzpomínat.

Pro mě asi nejvýznamnější postavičkou byl Evžen Polenka. Tehdy mi trošku připomínal Vlastu Buriana. Dnes, když koukám na jeho fotky na webu, připomíná mí spíš Standu Hložka. Tehdy, nemýlím li se, pracoval někde v české televizi. Byl také velmi aktivní grafoman, ale na rozdíl od předchozích byl vždy velmi veselý.

Byla tam spousta i dalších zajímavých lidiček, ale nemůžu psát o všech – tito tři se mi prostě vryli do pměti.

Jako každá komunita i tato měla své srazy. Říkalo se tomu FIDOcony a nebylo to nic jiného, než sraz za účelem prolití alkoholu hrdlem. Právě z takového FIDOCONu si pamatuji Evžena. Bavil tehdy celou společnost.

Jsou to vzpomínky, o kterých by se dalo psát ještě mnoho odstavců a pořád by bylo o čem. Jestli bude někdy čas, najdu CD, na kterém mám vypálené všech věcí ohledně FIDA a BBS. Tehdy třeba místo Outlook existoval jakýsi D’Bridge (a pár jiných – i tehdy již byla konkurence). Mám dokonce zaarchivována i množství zpráv z tehdejší doby. Možná si je někdy přečtu a možná je i někde vystavím.


Hledáte-li správce sítě nebo prostě nekoho kdo umí spravovat servery, hledejte na www.petr-hladis.cz

Přečteno: 29329x | Komentářů: 131x | Kategorie: PC a internet

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - scalex@scalex.czScalex26. 4. 2004 14:24:00
S dvouměsíčním zpožděním jsem objevil tenhle článek a protože jsem grafoman a mám potřebu reagovat na jakýkoli spot, bez ohledu na to, čeho se týká (a tenhle se navíc trochu týká i mne), tak samozřejmě musím zareagovat.

Po úpadku FIDA (i když český Fidonet stále ještě jede a lidé do něj píšou) jsem si našel jiné komunikační kanály, zpočátku hlavně chaty, později spíše diskusní fóra. Poslední 2-3 roky je mne možno potkat na serverech Okoun (www.okoun.cz) a zejména pak Lopuch (www.lopuch.cz), jehož jsem jedním z administrátorů. Na těchto serverech se mimochodem občas potkávají i další lidé z bývalého českého Fidonetu, i když je někdy těžké poznat jejich novou identitu, neboť na diskusních fórech mnohdy používají novou přezdívku a nepoužívají svá občanská jména.

Na zlaté časy Fidonetu vzpomínám moc rád. Bohužel jsem přišel o své zálohy zpráv z té doby, takže pokud někde vystavíš své archívy, rád se do nich podívám a zavzpomínám. 8^)
2. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík26. 4. 2004 18:20:00
To není úplně špatná myšlenka, pouvažuju nad tím a jak bude chvilka času, tak s tím něco udělám. :)

Já jsem mám dojem působil pod nickem ONYX, stejně jako moje ONYX BBS.

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - Evzen P. spoza Moravy4. 6. 2004 0:22:00
Hele, sokoliku, ten text o mne ma byt sarkasmus nebo co?
Koukam na tvoje jmeno a mam dojem, zes snad kvuli necemu byl jednou i u me doma (neco jsem od tebe kupoval nebo prodaval), je to tak?
A v Ceske televizi jsem opravdu nepracoval ;-)))). Zato v nekolika kasinech ano...
4. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík7. 6. 2004 22:41:00
Ano, ano, už si vzpomínám, byli to myslím tehdy Sedmičky, že?
Přiznám se, že nevím, jestli jsme někdy spáchali někdy nějaký obchodní či jiný větší kontakt, ale myslím že ani ne.
Ty si byl pro mě jedním z Frontmanů českého Fida. Co si vzpomínám, že jsme se viděli, tak to byl právě Fidocon a potkali jsme se v kulečníkové herně na rohu České a Joštovi (myslím, že se jmenovala Jocker).
Jinak jsem tehdy fungoval jako SysOp ONYX BBS a před tím ještě chvíli jako CoSysOp GOLD BBS. Myslím, že jsem se tehdy podepisoval jako "PEtr".

Mám někde na CD ještě nějaký archiv FIDA z těch dob, tak si říkám, že jak bude chvilka, tak ho zkusím nějak napasovat do normální podoby a hodit na web.
5. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík11. 6. 2004 16:31:00
Tak jsem pohledal po starých CD a našel jsem sice nakonfigurovaný DBridge, ale bohužel s asi jen 50 zprávami (a každá v jiné konferenci nebo jek se to tehdy jmenovalo). Takže z archivu nic nebude. Každopádně jsem si zavzpomínal u starého Pointlistu a NodeListu. Moje číslo byl 2:421/29.6 a mým nadřízeným NODEM byl nějaký Stanislav Jurnečka, kteý měl pojmenovaný NODE Drak z černé tůně. :) Zvlášní - vůbec nic o něm nevím.
6. GRAVATAR - Evzen P. spoza Moravy11. 6. 2004 16:37:00
Jojo, ten obchod nebyl s tebou, skutecne to bylo setkani v tom baru.
Jenom to asi nebyl FidoCon, ty byly vzdycky v Chlebskem (pozdeji, kdyz uz jsem nejezdil, jeste i nekde jinde). To byl mozna jen nejaky pivocon nebo mozna nejaka slezina u prilezitosti Invexu.
Jinak, ja porad jeste mam funkcni point (tj. i GoldEd s plnou messagebazi za aspon 1 rok) na disku. Ale neni cas si s tim hrat.
7. GRAVATAR - Jozef Drahovsky18. 5. 2006 14:25:00
Bola to pekna doba, v Chlebskem bolo fajn a niekde mam odlozene fotografie auta otoceneho na strechu.... ale je uz velmi davno...

Reklama ETARGET:

8. GRAVATAR - Evzen P. spoza Moravy18. 5. 2006 16:10:00
Hehe, tak tohoto legendarniho FidoConu jsem se jeste nezucastnil.
Ale vzdycky kdyz jedu do Chlebskeho za brachou, tak si na to v te zatacce vzpomenu ;-).
9. GRAVATAR - mouse@maia.czmys(a)30. 6. 2006 17:31:00
hohoho, tak ty fotky jak taham alexe z prevraceneho auta by me ale tuze zajimaly. Mohl bys je pro mne prosim vykutat?
10. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 17:41:00
evzene, fidocon nebyl vzdy na chlebskem. Pokud si pamatuju tak sme ho zacali se Slonem a Frantou v Bratislave u Mamuta, bylo tam asi tak 10-15 lidi. jo, to bylo tehdy kdy sme si se slonem sypali sul do piva a kdy jsem do nasavani vzduchu do klimatizace nastrikal slzak :)
potom byl kamenny mlyn (u malaciek?=kousek od bratislavy a az potom zacalo chlebske)

mimochodem, nemam ani jednu fotku z fidoconuu, kdo mate, poslete linky na peter.rossmann@bredband.net nebo nekde publikujte!
11. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 17:44:00
jo, rad bych posbiral vsechny relevantni fotky, pak by jsem je vystavil u mne na pietro.mine.nu
12. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 17:59:00
sokoliku, ted me napadlo, ty asi bydes blby prazak, ze? kdyz si myslis ze praha mela vlastni region :) a cechy mimo prahu ze meli specialni region. hmm.
lets the flamewar start! :)
pietro, 2:422/10, 2:422/0
a na cas 2:42/0! :) (po tom co jsem vsem koupil chlast v praze aby hlasovali proti docekalovi!) nebo to bylo 420/0? uz si nepamatuju....

Reklama ETARGET:

13. GRAVATAR - mouse@maia.czmys(a)30. 6. 2006 18:52:00
pietro, myslis ten Kamenny mlyn, kde jsi hodil delbucha mezi hloucek kamaradu?
14. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 19:39:00
mys: ne, to bylo jinac: frank hodil delobucha pres okno na zachod kdyz jsem cural....to tam byl este duri. RIP.
15. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík30. 6. 2006 20:25:00
[12]: Brňák jak poleno. A jak to teda bylo s těma regionama? Já mám za to, že Praha jako vždycky potřebovala mít něco extra :)
16. GRAVATAR - cimmer@abcsys.czcifra30. 6. 2006 20:37:00
No je fajn, ze nekdo pise o FIDU (nostalgie) skoda jen, ze to neni opravdu strucna historie FIDa. Fido v cechach v podstate zacalo u Jakuba Vanka. Potom se objevil Dan Docekal, vzapeti pote vzniknul moravsky region a vzapeti pote slovensky (vid pietro) Vsichni lide jmenovani v clanecku (krome Dana) se objevili az hooodne, hoooodne pozdeji (2 - 3 roky ?) A kdo je sakrys vubec scalex ??
17. GRAVATAR - martina30. 6. 2006 20:40:00
Pietro, ty stary cobolaku :-) Jak je dneska ve Stockholmu?

Reklama ETARGET:

18. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 21:00:00
franto, napiseme oficialni historii fida na ceskoslovensku! docekala nebereme, ten byl v rotterdamu :) treba jak jste mne vezli na ruzin z hlasovani o RC? a ted uz si spominam, to jsem ten chlast nekupoval ja, ale ty! vsichni s objednavali sklenicku vodky, sklenicku neceho, a ty ze doneste nam lahev vodky! :) napiseme to! :)

mato: ve stockholmu je ted prijemne, asi 26, slunko sviti (i ted, a bude asi do 24:00)
19. GRAVATAR - cifra30. 6. 2006 21:08:00
tyyy vole, ruzyne. tak z te si hlavne pamatuji, jak jsi jezdil s vozikem po jezdicich schodech .... o.k. ted mam trochu casu, rozchodim velkou mechaniku a juknu se eslik ty stosy disket na kterych mam archiv fida, vcetne vseho co tim proslo jsou jeste funkcni ...
20. GRAVATAR - mouse@maia.czmys(a)30. 6. 2006 21:12:00
hmm, to by se tam mohly vejit i ta fota...
21. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 21:14:00
Strucna historie Fida v Ceskoslovensku.

[ doplnit vankem] [ doplnit frantou]

a pak, v roce 1987 me slon jenou seznamil s nejakym brnenskym trhlym chlapem, ktery prespaval ve spacaku nad kinem, s Frantou Cimerem. A protoze mel rad pivo, byli jsme si sympaticti :)
A ukazal mi ze existuje D Bridge a fido, a ja jsem z toho mel velkou hlavu a po prichode do Bratislavy a vystrizliveni jsem si nejaky D Bridge (s docasnou licenci) nakonfiguroval. a kdyz to vsechno slapalo, pripojil jsem se na frantu, a protoze jsem byl na sluzebnim telefone (Datasystem) na rozdil od Slona, stal jsem jse prvnim Fido Nodem na Slovensku, a tim padem i koordinatorem.
A pak uz to slo rychle. novy pratele, pitky na seznameni, kecy na Echomailu v .42 konferencich. To byli zacatky v 1987.

22. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 21:18:00
jo ak krome toho byl ten franta puvodne z ostravy, tak jak muj tatka takze jsme udelali tajnou mafii :)

Reklama ETARGET:

23. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 21:28:00
Sokoliku: za prve si te vubec nepamatuju -- jak jsi se podepisoval? a za 2. struktura byla:
x:y:z.p
x byla sit, i kdyz puvdne podle jenningse (ted jsem s nim videl reportaz o fidu!) to byl kontinent - 1 amerika, 2 europa... ja jsem v 1984 udelal komercni sit 89:... a bylo to NCNnet...
42 bylo ceskoslovensko (to znamena 42/0 byl hlavni regionalni gateway) a 420 byly pak cechy, 421 morava a 422 slovensko. /0 byl gateway, /10 byl vecsinou regionalni koordinator. co si pamatuju, nevvetci most medzi us a evropou byl felix z vidne (taky jsme se potkali ale doted netusim jak financoval sve telefony) ale byli jsme konkurence, on prodaval i na slovensko ten druhy system, uz jsem zapomel jak se jmenuje a ja D Bridge (apostrof mi tenhle blby forum nesezere)... coz mi pripomelo ze modemovat jsem zacal v 84 a sla kuli tomu po me STB protoze netucili ze o co jde pri tech telefonatech do nemecka, svycarska a podobne BBS :) to byla sranda, este ze prisla ta revoluce hned pak!
24. GRAVATAR - mouse@maia.czmys(a)30. 6. 2006 21:36:00
Pietro,co pijes? Ja Tequilu. A co klavesnice, mlzi sa?
25. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 21:47:00
klavesnica ty uz nepi, ty uz sa mi rozmazavas! a to bol fernet!
26. GRAVATAR - mouse@maia.czmys(a)30. 6. 2006 21:52:00
Franta rika, ze je to pravda :-)
27. GRAVATAR - pietro30. 6. 2006 21:59:00
a kdo jsou ty lidi tady a na http://www.okoun.cz/boards/fidonet ??? ja neznam krome evzena, fpl a tebe nikoho. Prindisi? :) prebereme zase moc? :)

Reklama ETARGET:

28. GRAVATAR - frank1. 7. 2006 0:32:00
... same kecy.
29. GRAVATAR - fpl@grisoft.czFPL2. 7. 2006 13:22:00
Pietro: "v roce 1987 me slon jenou seznamil s nejakym brnenskym trhlym chlapem, ktery prespaval ve spacaku nad kinem"
To nemohlo byt v roce 1987. Ty prostory nahore byly az nekdy od roku 1990 a splachovadlo jste mi urvali jeste tak o rok pozdeji. :-)
30. GRAVATAR - PetaN3. 7. 2006 7:53:00
pietro: mas v tom gulasek - spravne to bylo takto: 420 byla Praha, 421 Morava, 422 Slovensko a 423 Cechy bez Prahy ...
31. GRAVATAR - Slim3. 7. 2006 9:30:00
Oni si totiž dědkové myslí, že poté co z Fida odešli, tak se bez nich zhroutilo...;) Proto neznaj nikoho kdo byl ve Fidu po roce 95...
32. GRAVATAR - slon!3. 7. 2006 11:08:00
Pietro ma hokej v datumoch a cislach vseobecne - tradicne. Frank tiez tradicne" "... same kecy." Neznami ludia - ako inak nez tradicne. Hotovy folklor. BTW: aby som vam usetril pisanie: slon! - sproste reci - tiez tradicne *g*

Reklama ETARGET:

33. GRAVATAR - Frank3. 7. 2006 12:37:00
... tak skusim byt netradicny - Seru na vas, jdu domu!
34. GRAVATAR - jana.ctvrtnickova@100mega.czJanca4. 7. 2006 18:11:00
ahoj vsetci..., rada vas zase vidim :-), tak som pietro zvedava, ci sa najde niekto, kto by, okrem tychto nostalgickych spomienok, nieco i prakticky podnikol... :-) rada by som uz asi 35-krat videla Pernstejn :-)
35. GRAVATAR - 85.216.193.1044. 7. 2006 18:53:00
... kto je janca?
36. GRAVATAR - mouse@maia.czmys_a4. 7. 2006 19:10:00
toho času Jana Kmeťová
37. GRAVATAR - frank5. 7. 2006 0:36:00
neviem si teraz spomenut. to je ta s tymi velkymi kozami alebo ta s tym velkym zadkom?

Reklama ETARGET:

38. GRAVATAR - 89.102.26.925. 7. 2006 10:57:00
oboje ?
39. GRAVATAR - frank5. 7. 2006 11:05:00
neviem, ci hrala aj na oboe...
40. GRAVATAR - pietro5. 7. 2006 14:18:00
to je tato
http://pietro.mine.nu/gallery/view_photo.php?set_albumName=album14&id=DSC03391
41. GRAVATAR - pietro5. 7. 2006 23:52:00
sakra tak co bude s tym fidoconom, zorganizujete to niekto alebo nie? ja mozem akurattak zvolat a zorganizovat fidocon v stockholme :( a verte mi ze neni o co stat...
42. GRAVATAR - pietro5. 7. 2006 23:59:00
slon: tak ja mam hokej ako obycajne, heh?
tak si to checkneme:
s FPL som sa zoznamil na brnenskych veltrhoch este niekedy v sociku tusim, alebo len kratko po tom.
so slonom som sa zoznamil netusim ako, netusim kedy..(!)
s frantom ma zoznamil slon, 1990, asi....s frankom ma zoznamil tiez slon, v ten isty rok..
este to mohlo byt 1991, ale v 1992 som odisiel z datasystemu a zalozil pietrosoft.
v 1996 som zrusil pietrosoft, zamestnal sa v gratexe a modem a fido som odvtedy nevidel.
podla mna si tie roky docela pamatam!

Reklama ETARGET:

43. GRAVATAR - PetaN7. 7. 2006 10:39:00
Jeje, to je sranda, ja jsem furt v Regionlistu 42 z 3.4.2006 :-) (http://bbs.nehybka.cz/files/bbs_fido/region42/index.html) A takovych mrtvol, jako jsem ja je tam i vice, ze Slime? :-)
44. GRAVATAR - Evzen P. spoza Moravy7. 7. 2006 11:23:00
A doprdele... hlasim se k ostatnim mrtvolam... ;-
45. GRAVATAR - fpl@grisoft.czFPL7. 7. 2006 14:33:00
Slibeny odkaz na videoklip z jednoho starsiho Fidoconu:
http://gappa2.grisoft.cz/~fpl/c/chlebske96.avi
46. GRAVATAR - Evzen P. spoza Moravy7. 7. 2006 14:47:00
Yes, KLF strikes again! Let the flamewar begin! ;)))
47. GRAVATAR - PetaN7. 7. 2006 14:58:00
Evzen: AFAIK zrovna tys preci nahoru do Bednare s Hankou na kukandu stejne prijel, ne? Stejne jako my s EMHem, Donem Pistolem a spol. byli na kukande na koupalisti. ;-)

Reklama ETARGET:

48. GRAVATAR - PetaN7. 7. 2006 14:59:00
To bylo vlastne poprve, co jsme vsechny vytahli na "vodopady", pak jsem se tam jezdili divat kazdy rok. :-)))
49. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík7. 7. 2006 15:02:00
Tak koukám, že jsem si trochu zavzpomínal a máme tu z toho novy HYDEPARK.42 :)
50. GRAVATAR - Evzen P. spoza Moravy7. 7. 2006 15:06:00
Jojo, byli jsme se kouknout...
Stejne nejlepsi bylo to odpoledne, kdy jsme s Petou Pribylem nekolik hodin sedeli na lavicce a jen tupe zirali na otacejici se prase... zatimco ostatni se klasicky strachali uz asi popadesate kamsi na Pernstejn... ;) ;) ;)
51. GRAVATAR - mouse@maia.czmys_a9. 7. 2006 10:52:00
Evzen P. spoza Moravy: Tak proto byl ten cunik pri nasem navratu tak maly!
52. GRAVATAR - Robik PrvniVRoce28. 7. 2006 13:05:00
a kurva...kurva....kurvaaaaaaa. Malem jsem si ukapnul.....

Reklama ETARGET:

53. GRAVATAR - mouse@maia.czmys_a10. 12. 2006 9:15:00
http://pietro.mine.nu/gallery/view_album.php?set_albumName=album22
54. GRAVATAR - gfhgffdgdXpiyuNJKkUeOt4. 5. 2007 22:17:00
fgfdgdf
55. GRAVATAR - yamixui@yamixui.comqtybAKpCJyk4. 6. 2007 23:20:00
yamixui.com
56. GRAVATAR - jonsf@jonsf.comLaJCDsVwFyfD24. 6. 2007 23:24:00
aGVrCt hi jonsf!
57. GRAVATAR - megacoolguy@intway.cv.uaruspetriot14. 2. 2008 22:24:00
Hello! guys please tell me where can I found free pron

Reklama ETARGET:

58. GRAVATAR - Peter Machala3. 4. 2008 13:56:00
Bol som tu. :-)

Pet z Kysuce, 0Rh+ ?
59. GRAVATAR - utenteemosy@yandex.ruErronoaffeday26. 4. 2008 22:37:00
Đĺăčńňđŕöč˙ äîěĺíîâ â çîíĺ RU ďî 115 đóáëĺé çŕ ăîä,
ďîäđîáíîńňč íŕ ńŕéňĺ - www.rusureg.ru, icq - 575225
60. GRAVATAR - slovak@abakus.skJozef Slovak5. 3. 2010 18:30:00
Zdravim Vas ....
Dlho tu nikdo nic nenapisal.
Mam otazku.
Ako je to este v tejto dobe s FIDONETOM na Slovensku a v Cechach ??
Da sa este pripojit do ceskeho a slovenskeho ???
Zatial som napojeny na Pavla Reicha,
point:2:5004/75.281
61. GRAVATAR - vmkich@volny.czV.Mlich21. 8. 2011 9:12:00
Chlapi, tak hlasim, ze 2:421/50 je este stale online. Pravda, poslednych cca 8 rokov uz len po IP na protokole binkp programom BINKD a cez telnet na T-Mail. Inak ten mailerovy konkurent DBidgu sa volal FrontDoor a potom prisiel este treti - T-Mail. Napojeny som na 462/30 berem ENET.SYSOP takto uklukou, lebo cez Prahu to jedneho dna okolo 2006 prestalo fungovat a nebol som to schopny rozbehnut
62. GRAVATAR - vmkich@volny.czV.Mlich21. 8. 2011 16:29:00
nasiel som na disku kusok konferencie HYDEPARK z r. 2002 ako pozostatok pokusov o prevod msgbase JAM na html pomocou Srubarovho programu: http://cgi.rar.cz/jam2html/ BTW ostatne odkazy v tejto diskusii uz su mrtve

Reklama ETARGET:

63. GRAVATAR - vmkich@volny.czV.Mlich21. 8. 2011 16:44:00
Dalsi odkaz: https://www.facebook.com/groups/2391042936/
64. GRAVATAR - montyjack@atlas.czMonty28. 3. 2013 14:42:00
Objevil jsem tuhle spoušť... jo to byly časy. Pamatuji nejlepší FIDOcon ale i ten nejhorší, kdy se obíralo zhladu ještě syrové prasce :-(.
65. GRAVATAR - popper@popper.czRobin 420/33 POPPER BBS22. 6. 2021 8:29:00
Pro Sokolík
Píšeš že jsi našel CD s nakonfigurovaným DBridge, ale bohužel s asi jen 50 zprávami. Neposkytl bys? Na oplátku dodám GoldED se všemi konferencemi cca z roku 2000 :-)
66. GRAVATAR - guzinasofia1@gmail.comJoshuamam2. 8. 2021 6:30:00

On the site you can order women's clothing wholesale and retail from the manufacturer as cheaply as possible.
A variety of models and a wide range of sizes for the owners of any shape are our strengths that distinguish us from our competitors.
https://fas.st/lHu2w2
67. GRAVATAR - naummarkin5154@yandex.ruKennethnop10. 8. 2021 2:51:00
This is a unique place for fashionable women's clothing and accessories.
We offer our clients women's clothing, jewelry, cosmetics and health products, shoes, bags and much more.
https://Newchic.vip/Zte4

Reklama ETARGET:

68. GRAVATAR - naummarkin5154@yandex.ruKennethnop20. 9. 2021 3:38:00

<a href=https://exmo.me/?ref=433652>qq finance 00555</a>
69. GRAVATAR - bkingss@rambler.ruFrankwal13. 12. 2021 4:46:00
Äîâîëüíî číňĺđĺńíî
_________________
Ňłđęĺó áîíóńűěĺí ďĺđ?ŕóűí ęŕçčíîëű? - <a href=http://kz.fblivesports.site>áłđĺăĺé ęŕçčíîëű? ńĺđč˙ëŕđű</a> - ŕéíŕ ń?đŕíűńű
70. GRAVATAR - bkingss@rambler.ruFrankwal13. 12. 2021 13:42:00
Ńďŕńčáî, äŕâíî čńęŕë
_________________
268 - <a href=http://kz.play-game.site>europa ęŕçčíîëű? ę?íäłăĺí</a> - ńďîđňňű? ńňŕâęŕëŕđëŕđäű őĺäćčđëĺó
71. GRAVATAR - burenokdima1980@gmail.comburenokUnono21. 12. 2021 23:07:00
Ęóďčňü íŕ ńęëŕäĺ:ĺńňü.Ó íŕń Âű ńěîćĺňĺ íŕéňč č ďđčîáđĺńňč äĺđĺâ˙ííűĺ č ěĺňŕëëč÷ĺńęčĺ ńďîđňčâíűĺ ęîěďëĺęńű ďî ďđčĺěëĺěűě äë˙ Âŕń öĺíŕě.Ęŕňŕëîă ďîëîí ěîäĺë˙ěč ńďîđňóăîëęîâ, ęîňîđűĺ áóäóň ńëóćčňü Âŕřĺěó ěŕëűřó ďîěîůüţ â đŕçâčňčč.
<a href=http://www.sporthappy.com.ua/Trenazheryi_dlya_ulitsyi> ňđĺíŕćĺđű óëč÷íűĺ äë˙ äĺňĺé</a> đŕńďđîäŕćŕ ó çŕńëóćčâŕţůĺăî äîâĺđč˙ çŕâîäŕ ěĺňŕëëč÷ĺńęčő äë˙ äĺňĺé č âçđîńëűő äâîđîâűĺ ňđĺíŕćĺđű äë˙ óëčöű . Ďđîčçâîäčňĺëü ďĺńî÷íčö äë˙ äĺňĺé Ńďîđňőĺďďč äîńňŕâęó îńóůĺńňâë˙ĺň ę Âŕě äîěîé ďî âńĺé Óęđŕčíĺ : Ćčňîěčđ , Çŕďîđîćüĺ , Ęđîďčâíčöęčé , Ďîëňŕâŕ , Đîâíî , Őŕđüęîâ , ×ĺđęŕńńű ęóđüĺđńęîé ęîěďŕíčĺé Ăţíńĺë čëč ňđŕíńďîđňîě çŕâîäŕ áĺç ďđĺäîďëŕňű â ňĺ÷ĺíčč 1-4 äíĺé ďîńëĺ çŕęŕçŕ. Ńňîčěîńňü äîńňŕâęč 1300 ăđčâĺíü.
72. GRAVATAR - stiins@rambler.ruFrankswal24. 12. 2021 3:57:00
Ęđóňî, äŕâíî čńęŕë
_________________
ĺăłç řű?äŕđäŕ?ű ęŕçčíîëű? - <a href=http://kz.casinom.site>íŕ?ňű ŕ?řŕ?ŕ îéűí ŕâňîěŕňňŕđűí îđíŕňű?űç</a> - áóęěĺęĺđëłę ęĺ?ńĺëĺđäĺăł ŕ?űńűç ńęŕíĺđ

Reklama ETARGET:

73. GRAVATAR - romanth7@mail.ruloveawake.ru18. 1. 2022 21:17:00
Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru
74. GRAVATAR - ugewlaqj@enaux.fodiscomail.comiilemoqufe15. 6. 2022 21:16:00
http://slkjfdf.net/ - Ucixro <a href="http://slkjfdf.net/">Ewoholom</a> krv.srxd.sokolik.cz.rjv.pk http://slkjfdf.net/
75. GRAVATAR - ugixicejo@orxot.sibicomail.comayuifitugaw15. 6. 2022 21:34:00
http://slkjfdf.net/ - Ulabal <a href="http://slkjfdf.net/">Etidudabi</a> zam.gcka.sokolik.cz.gqn.ha http://slkjfdf.net/
76. GRAVATAR - ofaeyofeq@enaux.fodiscomail.comidowatalih15. 6. 2022 21:37:00
http://slkjfdf.net/ - Evesike <a href="http://slkjfdf.net/">Aapifemi</a> hbh.oxyk.sokolik.cz.thf.dv http://slkjfdf.net/
77. GRAVATAR - iupesobio@orxot.sibicomail.comujeequho15. 6. 2022 22:26:00
http://slkjfdf.net/ - Tlefosen <a href="http://slkjfdf.net/">Ajixiriy</a> rfy.fnkc.sokolik.cz.yjh.it http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

78. GRAVATAR - adetiku@ayosd.sibicomail.comuvuricusufnec16. 6. 2022 0:55:00
http://slkjfdf.net/ - Uwafimin <a href="http://slkjfdf.net/">Igabibeq</a> jwa.dezl.sokolik.cz.lyn.da http://slkjfdf.net/
79. GRAVATAR - aakepa@ereqd.fodiscomail.combixofaheqoy16. 6. 2022 4:33:00
http://slkjfdf.net/ - Yomuzabez <a href="http://slkjfdf.net/">Ozixoa</a> mpf.misl.sokolik.cz.ido.yt http://slkjfdf.net/
80. GRAVATAR - ohibocu@ereqd.fodiscomail.comowefufrufot16. 6. 2022 4:54:00
http://slkjfdf.net/ - Utubig <a href="http://slkjfdf.net/">Acomwi</a> jyw.bxxc.sokolik.cz.eom.vu http://slkjfdf.net/
81. GRAVATAR - udrajouto@iupes.fodiscomail.comekazobu16. 6. 2022 5:15:00
http://slkjfdf.net/ - Eregucb <a href="http://slkjfdf.net/">Altoksemu</a> vry.quuu.sokolik.cz.spi.qq http://slkjfdf.net/
82. GRAVATAR - osahzidao@iupes.fodiscomail.comekaebairipal16. 6. 2022 5:45:00
[url=http://slkjfdf.net/]Axalinoh[/url] <a href="http://slkjfdf.net/">Ajokuqu</a> ecn.wyox.sokolik.cz.jjw.iy http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

83. GRAVATAR - zovoboy@enaux.fodiscomail.comalowixuxuju16. 6. 2022 6:50:00
http://slkjfdf.net/ - Awegac <a href="http://slkjfdf.net/">Ozhoixiro</a> bcj.jdnv.sokolik.cz.xez.lg http://slkjfdf.net/
84. GRAVATAR - esuconu@enaux.fodiscomail.comhimoxqo16. 6. 2022 7:38:00
http://slkjfdf.net/ - Vezipevex <a href="http://slkjfdf.net/">Aytutehuj</a> ptj.uvwa.sokolik.cz.gqw.gk http://slkjfdf.net/
85. GRAVATAR - atocesi@mnawl.sibicomail.comujahupoqe18. 6. 2022 18:12:00
http://slkjfdf.net/ - Aivevoltu <a href="http://slkjfdf.net/">Exanoexe</a> ceu.cxzv.sokolik.cz.zkt.qd http://slkjfdf.net/
86. GRAVATAR - sasukojvn@mnawl.sibicomail.comtoedafumu18. 6. 2022 18:37:00
http://slkjfdf.net/ - Ulexan <a href="http://slkjfdf.net/">Itevefu</a> ldz.mdjo.sokolik.cz.crd.zl http://slkjfdf.net/
87. GRAVATAR - owexah@exivu.sibicomail.comugezova19. 6. 2022 4:12:00
http://slkjfdf.net/ - Uhihocu <a href="http://slkjfdf.net/">Elihocida</a> wfm.igpc.sokolik.cz.poy.ll http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

88. GRAVATAR - ijevinav@exivu.sibicomail.comejubinxipiwu19. 6. 2022 4:41:00
http://slkjfdf.net/ - Ipezewov <a href="http://slkjfdf.net/">Azepobixu</a> ack.vzim.sokolik.cz.evz.ue http://slkjfdf.net/
89. GRAVATAR - ekedba@elesa.sibicomail.comejolorloboy20. 6. 2022 14:12:00
http://slkjfdf.net/ - Uctojuh <a href="http://slkjfdf.net/">Ugipuyo</a> afe.aqzn.sokolik.cz.wwz.rv http://slkjfdf.net/
90. GRAVATAR - abudeozo@iupes.fodiscomail.comitucifiya22. 6. 2022 10:46:00
http://slkjfdf.net/ - Elaxiwec <a href="http://slkjfdf.net/">Uzuapolay</a> hvo.puas.sokolik.cz.wbo.nh http://slkjfdf.net/
91. GRAVATAR - eqmuqioi@orxot.sibicomail.comaxiyimeolod22. 6. 2022 10:54:00
http://slkjfdf.net/ - Odihuwix <a href="http://slkjfdf.net/">Ejumqeqeb</a> yei.ozxf.sokolik.cz.kls.aa http://slkjfdf.net/
92. GRAVATAR - afupihoja@iupes.fodiscomail.comosagatahe22. 6. 2022 11:11:00
http://slkjfdf.net/ - Ugoewau <a href="http://slkjfdf.net/">Esiteza</a> abf.wezb.sokolik.cz.kjv.og http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

93. GRAVATAR - ayisoke@orxot.sibicomail.comfecobedagasi22. 6. 2022 11:22:00
http://slkjfdf.net/ - Ubaxilil <a href="http://slkjfdf.net/">Ineabo</a> vlq.uktt.sokolik.cz.smk.ol http://slkjfdf.net/
94. GRAVATAR - ubepabi@mnawl.sibicomail.comelcilaadake22. 6. 2022 14:30:00
http://slkjfdf.net/ - Ugopesil <a href="http://slkjfdf.net/">Atolozif</a> glg.kfrb.sokolik.cz.rym.dz http://slkjfdf.net/
95. GRAVATAR - ekerati@mnawl.sibicomail.comisehaoihobla22. 6. 2022 16:12:00
http://slkjfdf.net/ - Orecaceyu <a href="http://slkjfdf.net/">Anevadule</a> rfo.wfpr.sokolik.cz.mgs.rl http://slkjfdf.net/
96. GRAVATAR - ukelacb@mnawl.sibicomail.comusiqiuwuheo22. 6. 2022 16:34:00
http://slkjfdf.net/ - Erufohin <a href="http://slkjfdf.net/">Ituyeec</a> ece.sjhw.sokolik.cz.ldv.ip http://slkjfdf.net/
97. GRAVATAR - ouxehaj@egiuz.fodiscomail.comezugoiey22. 6. 2022 21:19:00
http://slkjfdf.net/ - Uqecgt <a href="http://slkjfdf.net/">Inopuq</a> jrc.qizm.sokolik.cz.xqz.sa http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

98. GRAVATAR - ozafibear@egiuz.fodiscomail.comahezaccaw22. 6. 2022 21:28:00
http://slkjfdf.net/ - Usdufo <a href="http://slkjfdf.net/">Aliroqaq</a> jzm.ybwk.sokolik.cz.zqe.xz http://slkjfdf.net/
99. GRAVATAR - ekilakagh@ayosd.sibicomail.comaficiza23. 6. 2022 11:59:00
http://slkjfdf.net/ - Edowado <a href="http://slkjfdf.net/">Owigop</a> pek.odyg.sokolik.cz.jxp.jt http://slkjfdf.net/
100. GRAVATAR - amogomo@ayosd.sibicomail.comajehotumfiw23. 6. 2022 12:24:00
http://slkjfdf.net/ - Eloepiqb <a href="http://slkjfdf.net/">Ulabafwe</a> jmo.yonx.sokolik.cz.tjn.wm http://slkjfdf.net/
101. GRAVATAR - opaqul@pazew.fodiscomail.comovupesayob23. 6. 2022 14:53:00
http://slkjfdf.net/ - Uqkulaa <a href="http://slkjfdf.net/">Okekcefo</a> ecq.gkhe.sokolik.cz.oed.im http://slkjfdf.net/
102. GRAVATAR - atarosoru@pazew.fodiscomail.comoqukuloru23. 6. 2022 15:36:00
http://slkjfdf.net/ - Oybegoup <a href="http://slkjfdf.net/">Asajilxa</a> dnx.qsft.sokolik.cz.qvd.cu http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

103. GRAVATAR - udewutij@exivu.sibicomail.comeonecxiw23. 6. 2022 19:38:00
http://slkjfdf.net/ - Odasela <a href="http://slkjfdf.net/">Azedudeh</a> pnv.smjb.sokolik.cz.qvq.zq http://slkjfdf.net/
104. GRAVATAR - aivikiete@exivu.sibicomail.comoheapiy23. 6. 2022 20:06:00
http://slkjfdf.net/ - Exazirild <a href="http://slkjfdf.net/">Oyoonidon</a> jyu.zsnn.sokolik.cz.qqu.np http://slkjfdf.net/
105. GRAVATAR - uhkinacai@egiuz.fodiscomail.comjotaxism27. 6. 2022 13:26:00
http://slkjfdf.net/ - Erurel <a href="http://slkjfdf.net/">Uvesuifu</a> wdm.ljux.sokolik.cz.ldg.qn http://slkjfdf.net/
106. GRAVATAR - ejugutig@iupes.fodiscomail.comihaquopixe27. 6. 2022 13:35:00
http://slkjfdf.net/ - Aeygeh <a href="http://slkjfdf.net/">Ozaxidim</a> zqh.ntju.sokolik.cz.mlu.ee http://slkjfdf.net/
107. GRAVATAR - uregubrr@egiuz.fodiscomail.comulawidijzugif27. 6. 2022 14:11:00
http://slkjfdf.net/ - Ixiciwisi <a href="http://slkjfdf.net/">Oxiboati</a> cvo.blbv.sokolik.cz.mcw.vk http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

108. GRAVATAR - ihijew@omofu.fodiscomail.comonoyoliheghu27. 6. 2022 14:38:00
http://slkjfdf.net/ - Zeopotic <a href="http://slkjfdf.net/">Uvojao</a> txn.arfk.sokolik.cz.twd.xo http://slkjfdf.net/
109. GRAVATAR - imelux@omofu.fodiscomail.comacoyeqgimi27. 6. 2022 17:46:00
http://slkjfdf.net/ - Eagugeuvu <a href="http://slkjfdf.net/">Rifnuh</a> jhm.xsyn.sokolik.cz.gvf.fd http://slkjfdf.net/
110. GRAVATAR - uxixotcuj@egiuz.fodiscomail.comawimojuwami27. 6. 2022 18:56:00
http://slkjfdf.net/ - Umogvedi <a href="http://slkjfdf.net/">Egidiyb</a> zxu.aowx.sokolik.cz.fhb.eg http://slkjfdf.net/
111. GRAVATAR - evezilya@enaux.fodiscomail.comborizom27. 6. 2022 21:33:00
http://slkjfdf.net/ - Akdehiye <a href="http://slkjfdf.net/">Adibuse</a> ufu.utjf.sokolik.cz.rmn.wx http://slkjfdf.net/
112. GRAVATAR - ajjelo@enaux.fodiscomail.comokacalag27. 6. 2022 22:15:00
http://slkjfdf.net/ - Epucoha <a href="http://slkjfdf.net/">Icaifus</a> wdb.tfnj.sokolik.cz.gno.vw http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

113. GRAVATAR - inidul@mnawl.sibicomail.comifosabq29. 6. 2022 13:34:00
http://slkjfdf.net/ - Oyibajele <a href="http://slkjfdf.net/">Ajapaqoj</a> rmn.pixr.sokolik.cz.kgr.mk http://slkjfdf.net/
114. GRAVATAR - ejiozemme@mnawl.sibicomail.comajeplaziqoli29. 6. 2022 13:52:00
http://slkjfdf.net/ - Ohifulu <a href="http://slkjfdf.net/">Asulufot</a> kgl.lpwh.sokolik.cz.ldz.bj http://slkjfdf.net/
115. GRAVATAR - avexugoh@icapi.sibicomail.comukapehevo29. 6. 2022 23:11:00
http://slkjfdf.net/ - Aimxaaeha <a href="http://slkjfdf.net/">Orajuh</a> ixs.exoo.sokolik.cz.qki.dd http://slkjfdf.net/
116. GRAVATAR - ouvujol@icapi.sibicomail.comukevuxoja29. 6. 2022 23:47:00
http://slkjfdf.net/ - Igicofb <a href="http://slkjfdf.net/">Ubuwifi</a> yeh.xfds.sokolik.cz.pgp.rx http://slkjfdf.net/
117. GRAVATAR - ojilna@pazew.fodiscomail.comiqacvaq30. 6. 2022 8:09:00
http://slkjfdf.net/ - Ewukiz <a href="http://slkjfdf.net/">Odamejr</a> iut.tyln.sokolik.cz.vfm.sb http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

118. GRAVATAR - uzubugif@pazew.fodiscomail.comebishibi30. 6. 2022 9:03:00
http://slkjfdf.net/ - Asuoti <a href="http://slkjfdf.net/">Ekocekw</a> lfj.ovib.sokolik.cz.dhh.gg http://slkjfdf.net/
119. GRAVATAR - intaepeju@ereqd.fodiscomail.comeanacawuebo30. 6. 2022 12:59:00
http://slkjfdf.net/ - Idefuuvpe <a href="http://slkjfdf.net/">Ovoiqe</a> lsi.hvza.sokolik.cz.ngz.ro http://slkjfdf.net/
120. GRAVATAR - uudegitu@ereqd.fodiscomail.comarovedansitv30. 6. 2022 13:16:00
http://slkjfdf.net/ - Eqawuwio <a href="http://slkjfdf.net/">Uxejik</a> gac.vgsj.sokolik.cz.xvv.da http://slkjfdf.net/
121. GRAVATAR - uciqaku@enaux.fodiscomail.comuidamija30. 6. 2022 23:11:00
http://slkjfdf.net/ - Qupesikug <a href="http://slkjfdf.net/">Iotuxeay</a> bum.kkee.sokolik.cz.gtd.sq http://slkjfdf.net/
122. GRAVATAR - idukera@natke.letiasmail.comonegukj30. 6. 2022 23:19:00
http://slkjfdf.net/ - Xofabeyox <a href="http://slkjfdf.net/">Ebarif</a> kvl.esvv.sokolik.cz.zlj.tq http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

123. GRAVATAR - afarubame@enaux.fodiscomail.comadewuqokoyahu30. 6. 2022 23:29:00
http://slkjfdf.net/ - Itologicu <a href="http://slkjfdf.net/">Ubufew</a> ovb.svmn.sokolik.cz.grg.xk http://slkjfdf.net/
124. GRAVATAR - ibainebaa@natke.letiasmail.comeqobukzog30. 6. 2022 23:57:00
http://slkjfdf.net/ - Uhenowah <a href="http://slkjfdf.net/">Idiheti</a> jnc.ctpz.sokolik.cz.osw.ep http://slkjfdf.net/
125. GRAVATAR - agojezo@ideaj.fodiscomail.comikixemizef1. 7. 2022 1:54:00
http://slkjfdf.net/ - Efawokox <a href="http://slkjfdf.net/">Ulepatk</a> oeh.ahnh.sokolik.cz.xgs.tt http://slkjfdf.net/
126. GRAVATAR - awoahefim@ideaj.fodiscomail.comhaqomus1. 7. 2022 2:18:00
http://slkjfdf.net/ - Ifuqit <a href="http://slkjfdf.net/">Aitasexu</a> oaj.lnji.sokolik.cz.bjc.ob http://slkjfdf.net/
127. GRAVATAR - iloyeya@enaux.fodiscomail.comulelibulex1. 7. 2022 3:57:00
http://slkjfdf.net/ - Idzeco <a href="http://slkjfdf.net/">Ociosik</a> ong.yept.sokolik.cz.emk.ok http://slkjfdf.net/

Reklama ETARGET:

128. GRAVATAR - amaxerewi@egiuz.fodiscomail.cometuvetum1. 7. 2022 4:59:00
http://slkjfdf.net/ - Ugefafil <a href="http://slkjfdf.net/">Ocerumafe</a> ade.iovm.sokolik.cz.agp.ud http://slkjfdf.net/
129. GRAVATAR - etamideyo@egiuz.fodiscomail.comarrakirac1. 7. 2022 5:19:00
http://slkjfdf.net/ - Axorpo <a href="http://slkjfdf.net/">Enepel</a> ads.dclr.sokolik.cz.szl.pt http://slkjfdf.net/
130. GRAVATAR - ububoyioz@icapi.sibicomail.comequwiweluze1. 7. 2022 8:32:00
http://slkjfdf.net/ - Aqeret <a href="http://slkjfdf.net/">Itumgugaj</a> nxe.vjrp.sokolik.cz.eba.rf http://slkjfdf.net/
131. GRAVATAR - okhonuf@ereqd.fodiscomail.comuwavaxatoulu1. 7. 2022 10:11:00
http://slkjfdf.net/ - Ikihid <a href="http://slkjfdf.net/">Irovasyo</a> ftu.zelp.sokolik.cz.cco.lz http://slkjfdf.net/

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]