13.května 2004

PC a internet Automatická instalace Windows

Víc než týden jsem sem nic nenapsal. Neměl jsem dovolenou a ani jsme nebyl nemocný. Jen jsme přeinstalovávali v práci celou počítačovou síť a to je úkol po čertech nelehký. Když už jsme se u toho tak zapotili, tak se tady aspoň pokusím postupně zaznamenat, jak jsme postupovali. Třeba jednou někomu ulehčím kus práce, až bude postaven přes podobný úkol.

Když vynechám všechny přípravné fáze a zálohování, tak prvním krokem je instalace operačního systému. My jsme sjednotili OS na Windows XP. A jak to udělat nejjednodušeji? Za stežejní považuji dva kroky - prvním je tvorba instalačního CD se stávajícím ServicePackem a ten úplně nejdůležitější je instalační script.

Jak vytvořit Instalační CD Windows se ServicePackem

Důležité je stáhnout si na disk instalační CD a SericePack. ServicePack je pak třeba pustit s parametrem /x, který určuje, že se nejedná o instalaci, ale pouze dekomprimaci ServicePacku. Vytvoří mimo jiné adresář UPDATE a v něm soubor UPDATE.EXE. Ten je třeba spustit s parametrem -s: a za dvojtečku dopsat cestu ke stažené instalačce. Tím je docíleno, že se ServicePack předinstaluje do instalačky.

Pak je třeba vzít nějaký vhodný program, který umí opět toto CD vytvořit tak, aby bylo bootovací a skoro můžete instalovat. Kolega na to použil UltraISO, ve kterém to prý není problém.

Jak vytvořit instalační script pro Windows

Instalační script pro Windows je obyčejný textový soubor, který umí vytvořit například soubor, který naleznete na instalačním CD tady: /Support/Tools/DEPLOY.CAB:SETUPMGR.EXE. Stačí ho spustit a řídit se jednoduchými pokyny. Umí základní věci, jak předvyplnit jméno PC a firmu, licenční číslo, vybrat, co se má instalovat, co se má spustit po instalaci a zda počítač ponechat ve Skupině nebo ho přidat do domény. Vytvoří jednoduchý textový soubor, který je nutno přejmenovat na WINNT.SIF a nahrát buď do rootu instalačního CD a nebo na disketu.

Pak už stačí je zasunout instalační CD a začít instalovat. Instalátor sám zkontroluje, jestli se daný WINNT.SIF nachází na CD nebo na disketě a začne se jím řídit. Instalovali jsme Windows XP a zvláštností bylo, že pokud se na disku už Windows XP nacházeli, zeptalo se to na rozdělení Partition a volbu disku, kam se má instalovat. V případě, že předchozí OS byl Windows 2000, automaticky se nainstalovali XP vedle nich. Možná to lze nějak odstranit, ale doposud nevím jak.

V případě chybějících driverů k síťovce se počítač automaticky nepřidal do domény a tak se dožadoval vytvoření dalšího uživatelského loginu mimo Administrátora. Vzhledem k tomu, že o zbytečné účty, které je pak nutno smazat, nestojím, vyřešil jsem to tvrdým restartem a pak už Windows normálně najeli.

Existuje pak ještě možnost, jak na instalační CD dohrát správné drivery pro jednotlivé komponenty, ale to u nás nemá moc význam, protože máme každý počítač jiný, tak jsme to moc nezkoušeli.

Tak to je asi vše, co jsme využili při instalaci Windows. Příště se rozepíšu o instalačním scriptu pro Office.


Hledáte-li správce sítě nebo prostě nekoho kdo umí spravovat servery, hledejte na www.petr-hladis.cz

Přečteno: 29142x | Komentářů: 14x | Kategorie: PC a internet

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík14. 5. 2004 23:28:00
Tak už jsem prokopl i tu nabídku na přerozdělení Partition. Nenašel jsem to nikde ve wizardu, ale když pak otevřete výsledný soubor, tak je tam v sekci DATA položka AutoPartition=1. Když ji změníte na 0, tak se vždycky zeptá na přerozdělení partition.
2. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík14. 5. 2004 23:29:00
A ještě jedna věc mě přijde zvláštní. Nové administrátorské heslo na PC lze bez nejmenších problémů zašifrovat, ale heslo pro přidání do domény (většinou doménového administrátora) je tam uloženo v čitelné podobě. :(

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík18. 5. 2004 23:46:00
A mám tu další sokující info. Na všech počítačích, které jsem takto instaloval, měl být automaticky nainstalován Windows XP Service Pack 1 a on tam není. :( Nevím, co jsem udělal špatně, ale rozhodně to nefunguje. A navíc nemůžu rozběhnout pře doménovou politiku Software Update Server, takže nemám ani jak aktualizovat. (A ručně to dělat nehodlám.)
4. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík9. 6. 2004 7:19:00
Tak a už i vím, proč tam není - není tam proto, že se nám přes UltraISO nepodařil korektně nahrát. Takže uvedený postup je funkční, problém byl mezi klávesnicí a židlí.
5. GRAVATAR - shevy@post.czpetr11. 9. 2004 5:08:00
prosim poradte..muzu nainstalovat win 95 misto 95 ale hlavne nemam instalacni disketu,dalsi otazka je jdeli nainstalovat win98 z jineho pc kdyz se pocitace propoji...prosim posilejte rady na muj email shevy@post.cz
kamarad pa win98 na svem pc a chci to od nej neak pretahnout.Jdeli to tak poradte presne jak...postup a jak..DIKY PETR
6. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík12. 9. 2004 17:17:00
No jestli jsem správně pochopil otázku, tak:

1) Bez instalačního CD (a to na jakémkoliv médiu) nelze operční systém nainstalovat vůbec.
2) I když se počítače nějak "propojí", nelze operační systém nainstalovat.
3) Operační systém stojí peníze a je potřeba ho koupit, jinak se jedná o krádež.
7. GRAVATAR - jerry.dvorak@seznam.czJarda15. 9. 2004 11:53:00
Máte nějaké zkušenosti s tvorbou vlastního instalačního CD W2k? Mám celou sít na stejném systému a tohle by bodlo při reinstalacích ...

Reklama ETARGET:

8. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík15. 9. 2004 16:38:00
Já jsem to bohužel zkoušel jen na XP, ale snad by to mohlo být podobné...
9. GRAVATAR - limbonic@centrum.czKarel22. 8. 2005 11:17:00
mám na počítači nainstalovaný Windows XP a chtěl bych si naistalovat Windows 98SE a XP na jeden harddisk. Můžeš mi poradit postup, ale nějak abych to pochopil.
Díky
10. GRAVATAR - michal.zobec.news@atlas.czmichal zobec13. 3. 2006 0:47:00
[9] - Karel
je potřeba ten disk rozdělit na dva logické oddíly. pak je potřeba nainstalovat ty windows 98 na jeden disk a následně windows xp instalovat a vybrat možnost ponechat je tam. ale mám dojem že to jde jen u krabicového balení. tzn. pokud máte OEM instalaci windows musel by jste to dělat pomocí nějakého bootmanageru a vždy ten druhý systém skrýt (to ty manažery umí).
11. GRAVATAR - Ondra.Kuzelka@seznam.czOndra11. 2. 2007 13:25:00
nemůžu naistalovat windows 98se. Kdyzž dám v dosu E:/setup.exe tak mi to hodí jenom černou obrazovku a nic se neděje. Můžete mi poradit ?
12. GRAVATAR - stifler1@seznam.czIvan23. 3. 2008 22:20:00
Mam menší problém muj predchozi OS byl Windows 2000 a ted jsem nainstaloval XP Home a dyz se pocitac pousti vzdy se pta jaky operacni system pouzit. Slozku WINNT jsem smazal, myslel sem ze problem zmizi ale asi sem udelal chybu. Nevite nedko jak to udelat aby se to vzdy neptalo jaky OS zvolit? Prosim napiste na email. Za radu moc diky.

Reklama ETARGET:

13. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík24. 3. 2008 10:24:00
[12]: Hledej na C: soubor boot.ini (je skytý) a tam umaž řádek s Win2000.
14. GRAVATAR - testproject@gmail.comtestproject3. 4. 2008 1:44:00
subj
asgd asdhasdhg dfg asdf

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]