22.července 2004

Aktuality Jsou pokuty za rychlou jízdu protizákonné?

Před nedávnem mi došel mail o tom, že pokud nepřekročím v obci rychlost o více než 30 km/h a mimo obec o 50 km/h, tak podle přestupkového zákona se nejedná o přestupek:

Ahoj,

vite, ze vubec nemusite platit pokuty za "primerene" rychlou jizdu? Taky jsem se to dozvedel nedavno a reknu Vam, ze me mrzi, ze jsem tem bidakum zelenejm dal peníze za něco na co vubec nemaji ze zakona pravo. V zakone c.361/2000 o pozemnich komunikacich je sice napsano, ze mame povinnost jezdit v obci 50km/hod., na okresce 90 km/hod. a na dalnici max 130 km/hod..Jenze kluci zeleni nas muzou pokutovat jen za prestupek. A v prestupkovem zakone c. 200/1990 je prestupek definovan jako prekroceni rychlosti v obci o 30 km/hod a mimo obec o 50 km/hod.Jojo, to je ta nase legislativa. Takze, když se fakt budete mirnit a v obci pojedete do 79km/hod, na okresce do 119 km/hod a na dalnici do 179 km/hod, tak jim nemusite davat nic a misto penez vyhozenych za pokutu zajit radsi na zmrzku. Overoval jsem si to u pravnicky a je to skutecne tak. Opet zase stat spoleha na to, ze nezname dobře zakony. Jo a kdyby Vam chteli argumentovat tim, ze cela tato věc je osetrena v nejake vyhlasce, tak to klidne muze byt, ale zákon je vyhlasce nadrazen. Tak a mají smulu. Ted uz jen pripravit lekarnicky, technicky stav vozidla, aby si rozcileni "nelecili" na necem jinem. Tak a hura na rychlejsi, ale stále bezpecnou jizdu!

Minimálně mi to přišlo zajímavé natolik, abych si zákon o přestupcích (200/1990Sb.) vyhledal a příslušné paragrafy přečetl. Bohužel vás musím zklamat, ale platit pokuty musíte i když překročíte rychlost jen o jeden metr za rok. Bohužel si totiž dotyčný autor mailu nedočetl §22 odstavec 1 do konce, kde sice v písmeně a) je zmíněno, že za přestupek, kterým je překročení rychlosti v obci o 30 km/h a mimo obec o 50 km/h může být udělena pokuta do 3.000,- Kč, ale podle písmene f) je jasně napsáno, že kdokoliv jakkoliv poruší zákon o dopravních komunikacích (361/2000Sb.), může být potrestán pokutou do výše 2.000,- Kč. (Přesněji řečeno do výše 1.000,- Kč na místě a do 2.000,- Kč u přestupkové komise.)

Nutno podotknout, že ze stejného zdroje, jako původní mylný email, přišel později i opravný email, který uváděl v podstatě totéž, co já tady.


Přečteno: 4621x | Komentářů: 1x | Kategorie: Aktuality

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - luha@volny.czLudek27. 9. 2004 18:33:00
No nenim,nevim ale pod pis. f) je napsano toto: jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až e), poruší zvláštní zákon

Přidat vlastní komentář k článku



Z důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]