10.listopadu 2004

Úvahy Filozofie života

WhiteDog na svém blogu před nedávnem položil zajímavou filozofickou otázku nepřímo se tázající na smysl života. Nejdřív jsem mu chtěl odpovědět do komentářů, ale nakonec si myslím, že to zkusím publikovat tady.

Občas, když přijde podzim, začínám přemýšlet o smyslu života. Netrvá to dlouho, ale vždycky přijdu ke stejnému závěru, který mě děsí.

Říká se, že člověk má žít dobře, naplno, neubližovat ostatním a podobně. Ať to vezmu z kterékoliv strany, tak je to blbost. Člověk může žít jak chce a stejně jednou umře a až ho budou zahrabávat pod zem nebo házet do ohně, bude mu úplně jedno, jestli prožil, co chtěl, nebo toho půlku nestihl a jestli mnoha lidem pomohl a nebo ublížil. Bude prostě mrtvý a pokud nepřipouštím věci jako posmrtný život, tak mu bude všechno absolutně jedno.

A totéž platí o lidech se kterými se v životě potkal. Ať už jim ublížil nebo pomohl, jednou tito lidé umřou a pak už jim to bude úplně jedno.

Tak proč se potom za něčím hnát a o něco se v životě snažit. Není lepší prostě jenom umřít, ať se stane to, co se vlastně má stát? Depresivní co?

PS: Veřejně taky hlásím, že byť mi celý tento článek přijde absolutně logický, tak se jím neřídím. Protože kdybychom tomu začali věřit, tak by lidstvo během chvíle vymřelo. Ale vlastně, není to jedno?


Přečteno: 3510x | Komentářů: 8x | Kategorie: Úvahy

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - rony10. 11. 2004 19:46:00
42
2. GRAVATAR - mate.ro@seznam.czmatero11. 11. 2004 9:28:00
Ahojky, vidím, že jsi opravdu optimista :-)

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - krtek11. 11. 2004 19:39:00
To co jsi popsal nemá člověk dělat kvůli někomu nebo něčemu a s vědomím, že stejně všichni jednou umřeme, ale s tím, že je to práve ten život, který tím děláme krásným a plným. Někdy není důležitý cíl, ale cesta, která se samotná stává cílem...
4. GRAVATAR - Jirka11. 11. 2004 22:53:00
Tak, přesně tak. Měl bych jednu z možných odpovědí na výše položenou otázku o smyslu života. Smyslem života by mohlo být právě hledání smyslu života. Osobně se s touhle odpovědí velmi ztotožnuji. A Krtek to tak pěkně popsal a vlastně i potvrdil.
5. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolik11. 11. 2004 23:06:00
[3]: No zní to sice hezky, skoro jak opsaný z nějaké odborné knížky, ale stejně, otázka potom stále zní, proč je důležitá ta cesta, když je to nakonec všechno jedno?

[4]: Bojím se, že právě jediný způsob, jak (pře)žít, je nehledat smysl života. Jinak právě můžeš přijít na to, že opravdu žádný není.
6. GRAVATAR - mate.ro@seznam.czmatero12. 11. 2004 10:41:00
Hm, já na gymplu taky s tímhle filozofováním raději přestala ... anžto mi z toho už začínalo hrabat ... jenže já jsem jaksi "poznamenaná" :-) křesťanskou výchovou, takže to mám asi paradoxně komplikovanější ... někdy říkám, že jsem v jistém slova smyslu naprogramovaná, prostě nejsem ani tak zlá, jak se to zdá být rozumné, ani tak hodná, jak to velí některé poučky ... prostě nepatřím nikam ... a to taky není dobré ... člověk by měl někam patřit ... protože v sobě má zakódovánu potřebu někam patřit ...
7. GRAVATAR - Bylinka24. 4. 2005 23:24:00
Ahoj. To jsou zajímavé pohledy... já si osobně myslím tohle: když se to vezme z absolutního hlediska, tak komplet všechno, od nejmenšího brouka po existenci celého vesmíru, je beze smyslu, prostě to je. A jestli to smysl má, tak je tak velkej, že my ho stejně nikdy neuvidíme (to je ten princip "kdyby byl mozek tak jednoduchý že by jsme ho mohli pochopit, tak by jsme byli tak blbí že by jsme ho nepochopili"). Ale když se to vezme z hlediska jednotlivce, což asi všichni tak berem (protože nás ta příroda holt tak udělala, aby jsme si ten život udržovali, když už ho máme), tak život má smysl sám v sobě, tak nějak je aby byl, a to stačí. Hm, to teď zní šroubovaně a teoreticky, ale když se s tím člověk skamarádí, tak se podle toho žít dá :o). Tak ahoj. Bylinka

Reklama ETARGET:

8. GRAVATAR - bongo_cz@centrum.czMARTY26. 3. 2008 21:24:00
Konečně jedna chytrá myšlenka, hodně dlouho sem si nepřečetl něco tak výstižnýho. Lidstvo se začíná probouzet? Že by úsvit myšlení? hh

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]