17.listopadu 2004

Úvahy Kam to spějeme

Mám dojem, že celá naše republika spěje totálně k záhubě. Deník IDnes nedávno publikoval průzkum, který říká, že Každý pátý Čech by vrátil totalitu. Ano, slyšíte dobře. Každý pátý člověk má pocit, že dřív bylo lépe.

I když nejsem moc politicky založený, mrazí mě při této představě v zádech. Prošel jsem si na serveru Volby.cz historii výsledků voleb do parlamentu. V roce 1996 měli komunisti 10,33% hlasů. Tehdy jsem čekal, že počet hlasů bude klesat úměrně s odchodem důchodců, kteří komunisty výrazně volili. V roce 1998 měli komunisti dokonce 11,03% a při posledních volbách v roce 2002 měli 18,51%, což znamená, že je volil téměř každý pátý člověk.

Když probíhala sametová revoluce, byl jsem v sedmé třídě a tak těžko budu argumentovat, jaký ten život tehdy byl. Ale něco málo si pamatuji. Pamatuji si, že byli samoobsluhy. Byli, ale prázdné. Nic v nich nebylo. Lidi nebyli hodnější. Byli stejně závistiví a lakomí jako teď. O tom, že v umění existovala cenzura jsem se dozvěděl až po revoluci, ale mrazí mě, že by koncerty nemohly být takové, jako je znám. Se zákazem vycestovat z republiky je to podobné. A navíc jsem jako dítě byl v Bulharsku, takže mi to tak nepřišlo.

Průměrná mzda je dnes cca 17000,- Kč, což přepočteno na rohlíky po 1,50 je 11333 rohlíků. Nenašel jsem tehdejší průměrnou mzdu, tak si tipnu: 2.000,- Kč, což při ceně 0,20 haléřů za rohlík je cca 10000 rohlíků. Takže to vypadá, že průměrná mzda přepočtená na cenu je pořád stejná. Ale není. Je vyšší. Tehdy byli potraviny dotované na úkor jiného zboží. Zkuste si přepočíst průměrnou mzdu třeba na rifle. Tehdy se rifle kupovali v tuzexu a myslím, že na jedny rifle padla snad celá průměrná mzda. Umíte si dneska představit rifle za 17 tisíc korun.

Snad jsem se v těch cenách moc nespletl, opravdu si to z té doby přesně nepamatuji. A ani to není to nejdůležitější. Podle mě je daleko důležitější to, že člověk neměl MOŽNOST VOLBY. Nechápu, že by opravdu každý pátý člověk byl ochoten dělat jen to, co mu někdo nadiktuje a dobrovolně se vzdal možnosti zvolit si, jak bude žít. To přece není možné?

Tento článek mám rozepsaný už několik dní a už jsem ho ani nechtěl publikovat, ale když dnes koukám na televizi na různé dokumenty o sametové revoluci, myslím, že je třeba vyjádřit svůj názor. Ne, zpátky určitě NE !!

Když jsem viděl to nadšení lidí Občanského fóra, tak by mě strašně zajímalo, co tehdy dělali lidé, kteří jsou dnes ve vládě. Pokud stáli s klíči na ulici, tak to vypadá, že už na tu dobu zapomněli.


Přečteno: 3326x | Komentářů: 9x | Kategorie: Úvahy

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - krtek17. 11. 2004 21:49:00
Myslím, že to není úplně tak, jak to vypadá. Není víc lidí, kteří chtějí komunisty. Je jen míň lidí, kteří jsou ochotní v sobotu vstát, když prší, a jít hodit lístek do urny. A pokud bys řekl těm, kteří chtějí opravdu vrátit čas, jaké výhody by ztratily (ne jen finance, ale supermarkety, "americké filmy", popcorn, coca-cola, oblečení, cestování, vzdělání, izolaci, cenzuru, atd...) asi by si to uvědomili. Je to prostě lidská vlastnost (a ve většině případů je to dobře), že si čloěk pamatuje jen to dobré. Je to prostě normální lidský filtr, protože jinak bys žil neustále ve stresu.
jiná sorta lidí jsou Ti, kteří měli svoje dobré uplatnění v opozivi komunismu. Tím měli jakousi jistotu své činnosti, někam patřili, a přitom byli vyjímeční. Dnes po nich pes neštěkne. Dnes nikam nepatří, nemají náplň, smysl práce nebo života. Ne všichni samozřejmě. Ti by se možná občas cítili jistější, když by to bylo zpět a oni by měli jasně definovanou pozici ve společnosti.
Mě spíš čím dál víc vadí adorace "bojovníků revoluce", jak každý vykládá, co on zrovna udělal pro revoluci a jak on zrovna byl ten největší bojovník za svobodu. To mě opravdu štve. a taky ta černobílost porevolučního rozdělení - komunista/nekomunista. nikdy přece není nic černobílé.
2. GRAVATAR - rkristof@volny.czSlůně18. 11. 2004 23:37:00
Dnes asi nezvládnu hlubší rozbor, což by si jistě tato problematika zasluhovala(snad příště), ale jedno je jisté. (A myslím si, že většína z nás se na to dívá stejně.) Základní problé je, že vlastně NENÍ KOHO VOLIT. (JÁ KOMUNISTY NEVOLÍM!!!) Všechny strany se totiž určitým způsobem zkompromitovaly, zpronevěřily voličům apod. Nedivme se tedy, že mnoho našich spoluobčanů se nechá "opít komunistickým rohlíkem", protože co oni vám mohou slíbit, to vám nikdo jiný nedá!!! Sice ani oni, to už vám ale neřeknou.
Co se týče "zdražování" jisté je že:
zdražilo: brambory 7x; chléb 4x; kostka cukru 3x; máslo 3x; vejce 2x; rum 2x; atd.
naproti tomu zlevnilo: káva 3x; barevná TV 2x; atd.
Průměrný plat:
1989: 3 170,- Kč
2004: 17 800,- Kč ( Nárůst 5,6x; Já osobně - hrubá: 2 800,- X 13 000,- =4,6x, ale nebrečím kvůli tomu)
A už vůbec nemluvím o tom: že dnes mohu říkat co chci, dělat co chci a jet kam chci. Vím o čem mluvím v roce 1989 mi bylo 22.
P.s. Tremping byl téměř na úrovni protistátní činosti.
Zkuste se podívat na: http://imgs.idnes.cz/oprilohy/infografika/spec_listopad/hp_zpravy.htm

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolik19. 11. 2004 0:25:00
[2]: Souhlasím hlavně v tom, že opravdu není koho volit :(
4. GRAVATAR - krtek19. 11. 2004 10:01:00
no, jenže právě když nejdete volit ikoho, tak volíte komunisty. Myslím, že se minimálně nějaká strana ikdyž se nebudeš rozhodovat mezi ODS A ČSSD najde.
5. GRAVATAR - mate.ro@seznam.czmatero22. 11. 2004 10:06:00
Zajímavé, že jak jsem chtěla přidat komentář o tom, jak jsem předrevoluční dobu viděla já, nešlo to. Nahlásilo mi to, že nemám oprávnění sledovat tuto stránku. Že by cenzura? :-) K tomu, co jsem chtěla napsat, se vracet nebudu. Bolí to.
6. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolik22. 11. 2004 10:35:00
[5]: Mohl to být moc dlouhý komentář, nebo použité nepovolené znaky (HTML, apostrofy, atd...) a nebo ve finále možná jen můj neschopný provider...
7. GRAVATAR - mate.ro@seznam.czmatero23. 11. 2004 16:56:00
Tak moc dlouhé to zase nebylo? HTML určitě ne, max.uvozovky? Nevím přesně. Je mi smutně.

Reklama ETARGET:

8. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolik23. 11. 2004 17:52:00
Tak hold asi na hovno provider.... :( Něco s tím časem udělám.
9. GRAVATAR - mate.ro@seznam.czmatero24. 11. 2004 13:48:00
:-)

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]