2.února 2005

Úvahy Dopravně bezpečnostní akce – měření rychlosti

Výhoda televizního archivu na internetu je, že můžu zprávy a podobné pořady sledovat v noci, až mám čas. A tak jsem právě konečně shlédl začátek nedělních Střepin a to reportáž o Měření rychlosti. A v mnoha bodech musím výrazně nesouhlasit.

Myslím, že obecně 50 km/h v obci je blbost. Je-li pěkně, sucho a jasná noc, ukažte mi někoho, kdo dokáže jet 50 km/h. Podle mě to nejde. Na druhou stranu je li čerstvě nasněženo a mlha, ukažte mi někoho, kdo dokáže jet bezpečně aspoň 40 km/h. Dalším významným aspektem je znalost terénu. Jedu-li někde, kde to znám a vím, jaký je terén a kde může být nebezpečí, mohu jet bezpečně rychleji, než když jedu v terénu neznámém. A kořením těchto aspektů je samozřejmě množství praktických zkušeností konkrétního řidiče.

Shrnu-li to, tak pokud jede nezkušený řidič v neznámém terénu v mizerném počasí rychlostí 45 km/h, tak sice dodržuje zákon, ale je potencionální vrah. Jede-li naopak zkušený řidič z povolání ve známém terénu za pěkného počasí rychlostí 75 km/h, tak porušuje zákon, ale šance, že způsobí něco špatného, je velmi malá.

Potom mi přijde logické, že nelze globálně určit optimální bezpečnou rychlost řízení vozidla. Osobně bych dával pokuty spíš za zbytečné zdržování na silnici. Vadí mi řidiči, kteří v koloně najedou do křižovatky i když ví, že ji nemohou projet a pak zůstanou stát v křižovatce a blokují dopravu v druhém směru. Vadí mi, proč řidiči, kteří stojí na křižovatce, nemohou začít řadit rychlost dřív, než blikne zelená, aby na zelenou mohli jet a ne zdržovat. Zdržují-li mě tito řidiči neustále svou neschopností na křižovatkách, pak jak se mě někdo může divit, že čas doháním rychlejší jízdou.


Přečteno: 3155x | Komentářů: 4x | Kategorie: Úvahy

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - groula2. 2. 2005 11:51:00
Kurva moje řeč :-)
2. GRAVATAR - rkristof@volny.czSlůně3. 2. 2005 22:36:00
Ono je Sokolíku 50 a 50. Když je to třeba na výjezdu, nebo vjezdu do obce (např. okolo zahrádkářské kolonie), pak je 50 km/h opravdu blbost a nechápu proč obec -je to v její pravomoci- nezvýší místní úpravou rychlost. A to podle zákona 361/2000sb. může až o 30 km/h; tedy až na 80km/h. Ale uprostřed obce, kde je to samý přechod, nebo u školy, či školky je 50km/h spíš pokusem o vraždu.
Věř mi, že vím co píšu. Řídím už skoro 20let, to že poslední 2 roky učím v autoškole a tudíž každý den trávím nejméně 8 hod na silnici a převážne ve městě, to přeci víš. Co já zažiju na silnici za měsíc někteří z vás nezažijí za rok. Ono totiž to, že znám terén neznamená, že mě tam nemůže něco nepříjemně překvapit! A pak má občas co dělat i zatraceně zkušený šofér. Ale to by bylo opravdu na moc dlouhé vyprávění.
V čem s tebou ale naprosto souhlasím, je zlost na ty blbouny na silnici, kteří provoz akorát tak zdržují i tam, kde by mohli jet daleko rychleji i podle zákona, navíc jsou nacpaný na středovou čáru, takže je není možné předjet; tiráky, kteří zrychlují když se je snažíš předjet, nebo mezi sebou nenechají mezeru do které by ses vešel (to podle zákona mají jako povinnost); magory co neví na co mají blinkr a ty pak jak debil dáváš přednost někomu komu vůbec nemusíš; chodce, kteří skáčou pod kola apod. Jak už jsem ale říkal, bylo by to na dlouhou diskusi. Takže pro dnešek už končím. Třeba zítra ještě něco přidám :-)

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolik4. 2. 2005 9:29:00
[2]: Plně s tebou souhlasím.

Pod pojmem - znám terén - mám na mysli, že jako řidič vím, kde je situace nepřehledná a jakékoliv nebezpečí vidím na poslední chvíli a kde jedu naopak na otevřené planině a vidím na kilometry daleko.

Taky velmi souhlasím s tím zvýšením rychlosti. Kdyby tam, kde je to možné byla 80 km/h, tak potom by nebyl problém tím zbytkem jet opravdu 50 a méně. Pak bych měl pocit, že je-li někde 50, tak je to opodstatněné, takhle mám pocit, že je padesátka všude proto, že jsou odpovědní lidé líní s tím něco udělat a pak na to kašlu.
4. GRAVATAR - Orel7. 2. 2005 19:03:00
Jste blbci! Kam spěcháte?

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]