20.srpna 2005

Vandrování Cyklovýlet do Heroltic na Šárku

Tak mělo dnes podle všech předpovědí pršet a být škaredě. My s Borůvkou jsme ráno o půl desáté sedli na kola a vyrazili na delší výlet na kolech. Naším cílem byli Heroltice - dědinka u Tišnova, kde jsme kdysi měli chatu.

Nejhorší byla cesta po Brně. Vinohradský kopec nebo i Provazníkova není na cyklovýlet zrovna nejlepší. Ale nedali jsme se odradit a za po necelé hodině cesty jsme vyjížděli z České do Kuřimi. Projeli jsme Kuřimí a Čebínem a v Hradčanech zahli na Březinu. Cestu s Březiny do Hradčan si pamatuju jako malý, když jsme tama jednou šli pěšky na vlak. Z Březiny si z dětství pamatuju Jednotu, která stála dole v zatáčce. Budova Jednoty je opravená a stojí tam dodnes, jen už to není Jednota, ale nějaká firma.

Za Březinou už krátce následují Heroltice. Vjezd do Heroltic si nepamatuju vůbec. Jediné, co se mi potom vybavilo, bylo náměstíčko s hasičkou a se zastávkou.

Cyklovýlet Heroltice - Náměstí

Za ním pak byl po pravé straně asi kdysi obchod - dnes je z něj hospoda. Cestu z Heroltic k chatové oblasti si už taky pamatuju - jednou jsem tam byl s klukama ze školy a šli jsme tama pěšky. Zmizela z tama skládka. Pamatuji si, že vždycky strašně smrděla. Pak tam byl zákaz skládky, ale stará skládka tam byla dlouho.

Cyklovýlet Heroltice - Chaty

Cyklovýlet Heroltice - Chaty

Cyklovýlet Heroltice - Chaty

Chatičky v údolí mě přijdou po těch deseti letech pořád stejné. I naše chatička vypadá pořád úplně stejně, jak si ji pamatuju. Jen je pěkně udržovaná. Přibyla tam studna na vodu a prý jsou vyměněné shnilé podlahy a podobně.

Cyklovýlet Heroltice - Naše chata

Cyklovýlet Heroltice - Naše chata

Je tam jen na můj vkus hodně živo. Z Šárky a přilehlých bývalých táborů se ozývají davy lidí. Ale místní jsou docela fajn. Jeden zahrádkář nás viděl, jak obhlížíme naši starou chatičku a dal se s námi do řeči. Shodou okolností si pamatoval naši babičku (nebo snad i prababičku). Vzpomínal, jak byla ta naše chata ve špatném stavu a jak ji nový majitel opravil.

Cyklovýlet Heroltice - Šárka

Cyklovýlet Heroltice - Šárka

Když jsme pak jeli dozadu podél Šárky k soutoku potoka a Svratky, tak nás další místní informoval, že je tam dobrá hospoda. O ní jsem už věděl, protože ji dostavěli něco málo před tím, než jsme chatu prodali. Je fakt pěkná a po zdech visí spoustu cancátek - namátkou jsem si všiml třeba osad Tornádo a Slza a nebo zvadlo na zpívání pod Petrovem s Jimim z Falešné karty.

Cyklovýlet Heroltice - Kiosek

Chvilku jsme poseděli a vyrazili zase směrem k domovu, tentokrát na Veverskou Bitýšku. První kousek cesty jsme museli vést kola, protože je tam mizerná cestička. Ale taky si ji pamatuju z dob, kdy jsme tam na kolech jezdívali. Projeli jsme s Veverskou Bitýškou a pokračovali k hradu Veveří.

Cyklovýlet Heroltice - Veverská Bityška - Čebín

U Veveří jsme si zajeli na most a koukali na přehradu.

Cyklovýlet Heroltice - hrad Veveří

Cyklovýlet Heroltice - Brněnská přehrada

Cyklovýlet Heroltice - Brněnská přehrada

U přístavu jsme chvilku poseděli v kiosku a jeli zase přes Žabiny a centrum domů. Z celé cesty byli nejhorší dva kopce v Líšni. Počasí ale vyšlo nádherně a byla to fajn projížďka.

Vzdálenost:70,3 km
Čistý čas jízdy:4:33 hod
Hrubý čas:9:30 - 16:00

Přečteno: 4446x | Komentářů: 6x | Kategorie: Vandrování

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - realgs@realgs.czZuzka21. 8. 2005 10:58:00
Tak ti tak koukám na ty fotky a říkám si co lidem uteče za krásu když neznají Heroltice, Březinu a hlavně Šárku. Navnadil jsi mě na výlet. Málem jsem i slzičku ukápla, ale co naše přehrada je taky hezká.
Děkuji Ti za chvíli nostalgie. :-) Zuzka
2. GRAVATAR - realgs@realgs.czZuzka21. 8. 2005 10:59:00
Ještě se musím s něčím pochlubit, tu hospodu o které mluvíš na Šárce stavěl můj otec. ........... ho ale hospodu postavil pěknou.

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - krtek22. 8. 2005 13:54:00
no a tu chatu stavěl náš praděda, tož mi taky slza ukápla...
4. GRAVATAR - TatankaS@seznam.cztereza11. 9. 2005 17:31:00
jsem moc rada ze se o herolticích a Šarce píse na internetu.je tam moc moc hezky.jezdím tam už 15 letna chatu a každý rok mě tam překvapí něco nového.určitě se tam zajedte podívat
5. GRAVATAR - miloslavoprsal@seznam.czSlávek Opršal6. 2. 2012 15:31:00
Vroce 1941 jsem se v Herolticích narodil. Otec měl v obci malé stolařství a na Šárce dělal okna a dveře. Později jsme se odstěhovali, ale dodnes mě vzpomínky táhnou k Herolticím a jejich krásnému okolí.
6. GRAVATAR - Jitka7. 7. 2013 20:17:00
Ahojky nevíte někdo jestli se na šárce v hospodě ještě hraje country jak to bývalo dřív???:-))

Přidat vlastní komentář k článku



Z důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]