7.června 2006

Aktuality Jak jsem si hrál na elektrikáře

V neděli byla doma docela zima a tak jsem si zalezl s notebookem do postele a pustili jsme si topítko, aby nám bylo fajn. I co se nestalo, po pěti minutách veškerá elektrika v ložnici vypla. (Tedy krom toho notebooka, co jede na baterky.)

Šel jsem tedy v domnění, že jsme topítkem přetížili obvod, nahodit znovu jističe. Jaký byl můj údiv, když jističe běželi a veškeré spotřebiče v okolních místnostech, které mají stejný okruh, fungovali bez problémů.

Vzal jsem zkoušečku a divil se stále víc. V místě, kde má být v zásuvce fáze, byl proud. A přesto nic nejelo. Po chvíli jsem zjistil, že v místě, kde má být nulák a i na kolíku, který trčí ze zásuvky a má sloužit jako zemnění, je také proud. To už mě hlava nebrala. Odpojil jsem všechny přidružené rozvody, které jsem v minulosti dělal v naději, že by snad mohla být chyba tam. Nepomohlo. Odsunuli jsme v pracovně novou skříňovou stěnu, abych se dostal k zásuvce za ní, která poslední fungovala. Nepomohlo.

Když už jsem nevěděl kudy kam, zavolal jsem elektrikáře na telefonu a ten mě poradil, že když je všude proud, že asi nikde nebude uzemnění a tedy že mám asi někde přerušenou nulu. I našel jsem ve sklepě kus drátu a spojil zemnící kolík nefunkční a funkční zásuvky a naráz jako mávnutím kouzelného proutku se všechno rozjelo.

Pak už zbývalo jen tento drát poněkud lépe připojit k zásuvce a schovat do lišt a už zase všechno funguje jako dřív. Jen jsem zase o dvě a půl hodiny starší a o zkušenost moudřejší.

Předpokládám, že celý problém byl v tom, že když jsem před asi dvěma měsíci vrtal do zdi, trefil jsem se do husího krku s elektrikou. Nic se tehdy nestalo, všechno fungovalo a pojistky jsem nevyhodil. Ale zřejmě jsem poškodil nulák, který tak nějak pořád fungoval. Až do neděle.


Přečteno: 3358x | Komentářů: 9x | Kategorie: Aktuality

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - lední brtník8. 6. 2006 8:59:00
jističe běžely..., spotřebiče fungovaly... (jsem taky skoro elektrikář ale toto vím:)
přerušený nulák je správná diagnóza pokud svítí fázovka i vpravo - měl by na ní v tom případě ale být poznat rozdíl, že svítí slaběji než vlevo
2. GRAVATAR - 82.100.11.1028. 6. 2006 15:29:00
Kdo tam strčí hřebíky - Vyhoří a začne od píky !

Reklama ETARGET:

3. GRAVATAR - Krtecek12. 6. 2006 12:29:00
Tak k tobě nikdy nepudu spravoivat elektriku. Jinak bych asi zešílel a tebe bych musel uškrtit. Doufám že najdeš to přerušené místo a spřravíš to tak jak se to má.
4. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík12. 6. 2006 13:08:00
[3]: No to bych chtěl vidět, jak to mám v tom paneláku dělat. vysekat kvůli tomu kus panelu??

"Není umění vařit se solí. Bez soli, to je umění!" :)
5. GRAVATAR - candleluca@seznam.czLucinka15. 6. 2006 22:46:00
fiha, to ti teda nezavidim, ja bych asi zustala schovana pod tou perinou a cekala, az mi nekdo sikovny, mlady a perspektivni prijde na pomoc. hezky vecer pa pa
6. GRAVATAR - jajulena@seznam.czJaja21. 6. 2006 9:57:00
Teda tebe bych doma nechtěla.Pokaždé když něco opravuješ tak to stojí za to.Pozvi si nějakou firmu,ušetříš.Ty určitě.Měj se pěkně a pozdravuj všechny.
7. GRAVATAR - Krteček22. 6. 2006 10:49:00
JO radši vybourat a spravit než vyhořet (byť až časem). Lucinka měla správné řešení. A Jája měla taky pravdu. Beztak nechápu proč když si spravoval ten byt, nenechal udělat kompletně novou elektriku. Ano vo pár tisíc navíc, ale vydrželo by ti to skoro až do smrti.

Reklama ETARGET:

8. GRAVATAR - Krteček22. 6. 2006 10:49:00
JO a když si to přečtu znovu tak tam máš husí krky, takže by to šlo i bez vybourávání s největší pravděpodobností.
9. GRAVATAR - sokolik@sokolik.czSokolík22. 6. 2006 20:30:00
[8]: Viděls někdy panelák???????

Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]