22.července 2006

Aktuality Petice Stop Přehradě

Poslal mi dnes Kastelán, bývalý šerif a dlouholetý člen T. O. Zlatá růže, email s informací o stavbě nové vodní přehrady u Tišnova. Vlasně spíš informaci o petici proti stavbě této přehrady.

www.stop prehrade.cz

Informaci rád zvěřejňuji včetně celého obsahu emailu, který mi přišel:

Email od Kastelána

Ahoj Sokolíku,

Neznáme se asi osobně, pouze občas zabloudím na Tvé stránky, které jsou ostatně fakt dost povedené. Jednou jsem Ti tam poslal reakci na Tvůj trošku víc než kritický článek k Jarnímu ohni 2005 Zlaté růže a spol. Sice jsme v tomto případě spolu nesouhlasili, ale vážím si toho, že tramping bereš vážně.

Proto Ti také posílám kopii e-mailu kamaráda Barbara, který mi dnes přišel a který mě naplnil zlostí a hlubokým smutkem. Jak jsem Ti psal již tenkrát v té reakci na příspěvek, jsem bývalý šerif a dlouholetý (cca 30 let) osadník Zlaté růže. V místech o kterých je řeč, jsme mívali dlouhá léta potlachový flek, říkali jsme mu "Safari", což jistě mluví za vše. Je to nádherný kus přírody. Museli jsme ho nakonec opustit z důvodu politického a osobního boje dvou hajných, z nichž ten starší byl náš ochránce, bohužel mladší ho tenkrát zlikvidoval politicky a my se s tím víceméně svezli. No nevím, jak jsi stár či mlád a jestli tudíš pamatuješ ony doby a jak to chodívalo. Nakonec jsme tedy, nechtěje starému hajnému ještě přitěžovat flek opustili.

Každopádně k těmto místům mám obrovskou spoustu vzpomínek a vždy, když tam zavítám, pohladí mě paní nostalgie a přesně chápu slova příbojácké písničky, a pasáž v textu ".....ozvěnou vzpomínek voní tu vzduch......"

Byla by škoda tohoto krásného místa přírody vlastně kousek za Brnem, je to stejně malý zázrak, že ještě nepadlo za obět lidské bezohlednosti a barbarství, až na jeden kousek u Říkonína, kam jsme také rádi jezdili a říkali mu Šibeniční vrch....ten zlikvidovala stavba dálnice.

Nu a proč Ti píšu: Možná by stálo za to, informovat o tom kamarády na Tvých webových stránkách. Já to sice přeposlal všem kamarádům, na které mám mejlovou adresu, je to ale málo. Tvé stránky jistě navštěvuje spusta lidí.

Měj se fajn, pokud to tam dáš díky, pokud ne, zlobit se nebudu, nakonec můžeš mít na věc jiný názor.

Přeju mnoho krásných vandrů, dobrých kamarádů pevné zdraví a hodně návštěvníků na Tvém webu.

Kastelán

Email od Barbara

Ahoj kamarádky a kamarádi, zapojil jsem dobrovolně, rád a s vědomím, že názory, zkušenosti, přání a vůle občanů - voličů jsou administrátorskými molochy a makroekonomickými lobby tohoto státu ignorovány, do občanské aktivity "Stop přehradě". Učinil jsem tak sám poučen minulostí, kdy jako vedoucí pracovník lesního závodu jsem byl zodpovědný za včasnou a plynulou subdodávku odlesňovacích prací pro realizaci stavby přehrady na říčce Bělé, nedaleko Boskovic. Odlesňmovali jsme tehdy přes 200 ha krásných lesů v malebném údolí, a jako lesníci jsme při tom skřípali zuby. Majitelé rekračních chat byli odšokdněni a chaty zlikvidovány. Obyvatelé rodinných domů v zóně zátopové oblasti byli evakuováni do nových náhradních obydlí a jejich rodinné domky postihl stejný josud jako předešlé chaty. Celá akce výstavby nesla optimistický název: "Zásobování Blanenska pitnou vodou". Přehrada dnes stojí. Je to hezké dílo. Rány po velké stavbě se zacelily, milosrdná příroda skryla jizvy novou vegetací a vodní nádrž snad v krajině může působit i esteticky. Ale já jsem znal důvěrně tu původní krajinu na místě přehrady, která byla mnohem, mnohem krásnější, malebnější, harmoničtější a hlavně přirozená. Vodohospodářský význam přehrady mi zůstal skryt. Jako obyvatel Blaneska jsem nenabyl dojmu ani přesvědčení, že by se na zásobování regionu pitnou vodou cokoliv a jakkoliv strategicky a zásadně změnilo.... Proto vám, mým blízkým přátelům zasílám tento mail a vše ostatní ponechávám vašemu uvážení...

Ahoj

P.S.: Text petice a bližší informace naleznete ve formátu pdf na níže uvedených www stránkách.

Informace o petici

Petice proti přehradám na Tišnovsku se blíží závěru, do tisícovky podpisů chybí už jen šest vyplněných archů

Tišnov, 21. července 2006 – Sběr podpisů pod petici „Stop přehradě“, která byla zahájena před třemi měsíci, se blíží závěru. Informoval o tom mluvčí petičního výboru Jan Beránek. Ke dnešnímu dni se u něj sešlo celkem 944 podpisů.

Petici se chystají její organizátoři předat zmíněným institucím v první polovině srpna. „Do té doby chceme překročit symbolickou tisícovku podpisů. Vyzýváme proto všechny, kdo se o problém zajímají a s peticí pomáhají, aby nám v příštích dvou týdnech zaslali zbylé podepsané archy.“

Petice se obrací na Povodí Moravy, krajský úřad v Brně a odbory životního prostředí a územního plánování v Tišnově. Žádá tyto instituce, aby upustily od požadavku na stanovení územní rezervy pro přehrady v územních plánech obcí a aby podnikly všechny potřebné kroky k vypuštění těchto projektů z příslušných dokumentů, zejména tzv. směrných vodohospodářských plánů.

„V době vzniku petici jsme ještě netušili, že se nejde zdaleka jen o problém Tišnovska. Teprve v květnu vyšlo najevo, že ministerstvo zemědělství chce ještě letos závazně prosadit plány na výstavbu více než dvou stovek přehrad v celé České republice. Naše úsilí se od té doby zaměřilo právě tímto směrem. Chceme prosadit změny v Plánu hlavních povodí tak, aby seznam přehrad byl vypuštěn a aby se lokality vhodné jako zdroj pitné vody pro příští generace chránily jiným, šetrnějším způsobem. Proto jsme k návrhu Plánu hlavních povodí připravili připomínky a konkrétní návrhy, které nakonec svým podpisem podpořila řada obcí a desítky jednotlivých občanů. Možná už koncem srpna se bude plán povodí veřejně projednávat na celostátní úrovni. Naše petice tedy dorazí na zmíněné úřady právě včas,“ dodává Beránek.

Kontakt a další informace:

Jan Beránek, tel.: 604 207 305, email: jan.beranek@ecn.cz

http://www.stopprehrade.cz


Přečteno: 3060x | Komentářů: 2x | Kategorie: Aktuality

Komentáře čtenářů

1. GRAVATAR - Malvík23. 7. 2006 20:13:00
doufám, že ta přehrada tam nikdy nebude...to údolí je totiž moc moc pěkné
2. GRAVATAR - R.26. 7. 2006 11:03:00
vědi to starostove a obyyvatele obci??? TO ze ma byt prehrada v Bukovci slysim poprve.

Reklama ETARGET:


Přidat vlastní komentář k článkuZ důvovů ochrany proti spamu prosím do následujícího políčka napište texy "NOSPAM":

Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.


TOPlist

[CNW:Counter]