Standardně vedu spor s Městskou policií Brno o tom, zda mohu či nemohu parkovat před naším domem. Tentokrát nepřišli s problémem oni, ale jal jsem se stěžovat já na ně.
Kdo neví o co se jedná, tak začátky našich sporů jsou popsány tady: 1. část, 2. část, 3. část, 4. část.
Tentokrát jsem se sportovně naštvel a zkusil si na městskou policii stěžovat. Poslal jsem v březnu doporučený dopis na Štefánikovu 33:
Věc: Stížnost na opakované obtěžování Městskou policií revír Východ
Již několik let mě Městská policie Brno revír Východ opakovaně vyzývá k objasnění přestupků dle ustanovení §22 odst. 1 zák. 200/1990 Sb. Jedná se o přestupek proti § 53 odst. 2 zák. 361/2000 Sb., tedy vjezd a stání na chodníku.
Jak již bylo jednou písemně a několikrát ústně uznáno Odborem dopravy Magistrátu města Brna (Č.j.: OD-45372-PZ/03CI), plocha, na které ve výjimečných případech parkuji, není chodník, nýbrž obslužná komunikace, která je zbudována pro nájezd vozidel před dům.
Toto tvrzení potvrdil i ÚMČ Líšeň, jehož prohlášení je taktéž založeno ve výše uvedeném spisu.
Stejně tak je patrné, že se nejedná o chodník dle zákona 361/2000 Sb., jelikož je na tuto plochu zbudován nájezd pro motorová vozidla a tudíž není oddělena ani výškově a ani graficky od stávající komunikace pro motorová vozidla.
Paradoxem je, že strážníci Městské policie při doručování těchto výzev opakovaně najíždí na stejnou komunikaci, čímž by se v případě chodníku taktéž dle mého názoru dopouštěli přestupku.
Byť jsou vždy potom tyto přestupky uznány jako neplatné, jejich neustálé osobní vysvětlování na Centrální přestupkové dopravní skupině mě stojí spoustu času a peněz vynaložených na cestu. Žádám proto o sjednání urychlené nápravy a proškolení patřičných strážníků smyslu vyhlášky 361/2000 Sb.
Ke stížnosti přikládám kopie dvou posledních Výzev k objasnění přestupku, z nichž jedna byla vyřízena Centrální přestupkovou komisí jako neopodstatněná a na druhou jsem doposud nereagoval a považuji ji tímto dopisem za vyřízenou.
Děkuji předem za rychlé vyřízení a informování mě o výsledku.
Uplynulo asi čtrnáct dní a volal mi někdo z policie - oddělení stížností. Nepamatuji si přesně jméno, ale byl to velmi milý a příjemný člověk, který se mi snažil vysvětlit, že policie postupuje v souladu se zákonem. Když jsem mu po pár minutách vysvětlil, že to určitě není chodník, a že tam není ani zákaz stání, tak jsme přešli do roviny, že se jedná tzv: "Ostatní komunikace" a tím pádem se tam stát nesmí. Bohužel mi nebyl schopen říct, podle jakého zákona se řídí provoz na "ostatních komunikacích", ale souhlasil, že najet tam můžu.
Perlička z našeho rozhovoru:
Já: A jak má tedy chudák řidič poznat, kde teda může stát a kde ne?
On: No těžko, ...
.....
Já: Ale zákon to tedy nezakazuje.
On: No to víte pane, znáte naše zákonodárství ...
Rozhovor jsme ukončili s tím, ať mi tedy pošle nějaké vyrozumění a já se pak podle toho nějak zařídím. Minulý týden mi vyrozumění přišlo:
Vážený pane,
dne 31.3.2004 jsme obdrželi Vaši stížnost na oppakované obtěžování Městskou policií Brno revír Východ. Prošetřením Vašeho podání byli pověřeni kompetentní pracovníci Oboru inspekce ředitele Městské policie Brno.
Provedeným šetřením bylo zjištěno, že předmětná komunikace, na které svým vozidlem příležitostně parkujete, je v Katastru nemovitostí zařazena jako "ostatní komunikace", přičemž se nejedná o komunikaci stavebně a provozně vymezenou ke stání silničních a motorových vozidel. Vzhledem ke skutečnosti, že ona předmětná "ostatní komunikace" plynule navazuje na přilehlý chodník, který je je od komunikace určené převážně pro provoz silničních motorových vozidel oddělen výškově, a také že "ostatní komunikace" není stavebně technicky určena ke stání vozidel, souhlasíme s postupem strážníků Městské policie Brno, kteří Vás (jakož i další řidiče vozidel) postihují za parkování v rozporu se zákonem. Pokud však jako řidič vozidla nesouhlasíte s rozhodnutím zakročujících strážníků, může být sporná věc předána příslušnému správnímu orgánu k projednání.
Aby však v budoucnosti nedocházelo ke zbygtečným rozporům a nejasnostem, byla ze strany Městské policie Brno navržena změna využití předmětné komunikace z "ostatní komunikace" na "chodník". Tímto krokem by mělo dojít k vyjasnění předmětné záležitosti.
S pozdravem Daniel Šíma, ředitel
Pěkně s tím vydrbali. Už se těším, až přijdou bourat ty nájezdové rampy a dělat tam obrubníky. Nebo možná přijedou instalovat cedule se zákazem vjezdu a upozornění na to, že se jedná o chodník.
Každopádně pokud očekávají, že jako řidič nudu jezdit s Katastrem nemovitostí v autě, abych si mohl vyhledat, po čem vlastně jedu, tak to mě asi nepřesvěčí. A navíc mě pořád mrzí, že mi nenapsali zákon, kterým se řídí provoz motorových vozidel na "ostatních komunikacích".
Akorát teď nevím, mám se na to vykašlat a nebo se tím ještě chvíli bavit?
Podle zákona 13/1997 Sb. §7 se jedná zcela zjevně o Účelovou komunikaci a provoz na ní se tedy řídí zákonem 361/2000 Sb.
Chcete-li ke komentáři přidat svou fotku nebo jinou ikonku, postupujte podle návodu.